Google, bilgilerinizi istihbaratla paylaşacak

Google kullancı bilgilerini, yasadışı telefon dinlemeleriyle sabık ABD Ulusal Güvelik Ajansı (NSA) ile paylaşacak

Google, bilgilerinizi istihbaratla paylaşacak


Google, Çin’den gelen siber saldırılar bahanesiyle kullancı bilgilerini, yasadışı telefon dinlemeleriyle sabık ABD Ulusal Güvelik Ajansı (NSA) ile paylaşmaya karar verince büyük tartışma koptu. Washington Post’un haberine göre 1952’de ABD’nin milli güvenliğini güçlendirmek için gizlice hayata geçirilen ve daha çok Echelon benzeri dinleme faaliyetleriyle gündeme gelen NSA, siber saldırılardan korunması için Google’a yardım edecek.

Google kendi sistemini hedef alan siber saldırıları analiz edip NSA’ya iletecek, NSA da art niyetli bilgisayar kodlarının ayıklanması için çalışacak. Google’ın aralıkta başlayan siber saldırılar yüzünden kullanıcılarının özel bilgileri de dahil kaynak kodlarını NSA ile paylaşacağı kaydediliyor.

İki kurum işbirliği haberlerine yorum yapmazken, milyonlarca insanın eposta ve özel bilgilerine sahip Google’ın Bush döneminde 200 milyon Amerikalı’nın telefonlarını yasadışı yollarla dinleyen NSA ile paylaşması büyük tepki çekti. Tepkiler üzerine adını vermeyen bir güvenlik yetkilisi işbirliğinin Google’ın kullanıcılarına taahhüt özel hayatın korunması ilkelerinin dışına çıkmayacağını belirterek, “NSA kullanıcıların Google arama geçmişlerini ya da epostalarını görmeyecek” dedi. Ancak güvenlik uzmanı Ellen McCarty, “Kritik soru şu: Amerikalılar özel hayatlarının ne kadarlık bir bölümünü NSA ile paylaşmak ister ki?” tepkisini verdi.

Kaynak: Radikal
 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 09:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35