banner39

Google Çin'den çekilmekten vazgeçti

Çin'den çekilmekten vazgeçen Google, bu ülkeden giriş yapanları, Hong Kong'a yönlendirecek.

Arşiv 23.03.2010, 01:42 23.03.2010, 07:09
Google Çin'den çekilmekten vazgeçti


 

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Arama motoru Google, Çin'den çekilmekten vazgeçti. Firma buna karşın, Çin'deki faaliyetlerini daraltma, bu ülkeden giriş yapanları, Hong Kong'a yönlendirme kararı aldı.

Google'un Çin'de sansürlenmemesi konusunda Çin hükümetiyle yapılan görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanınca, firma, bu ülkeye karşı önlemlerini açıkladı.

Google'un internet üzerinden yayımlanan açıklamasında, Çin'deki araştırma ve geliştirme faaliyetlerini devam ettireceği, bu ülkedeki pazarlama faaliyetlerini koruyacağı, ancak bunların büyük ölçüde, Hong Kong merkezli Google'a, Çin'den giriş yapılabilmesine bağlı olacağı ifade edildi.

"Google.cn" adresiyle Çin'den arama verenler, Hong Kong merkezli "google.com.hk" adresine yönlendirilecekler.

Google, bilgisayarlarına, Çin üzerinden büyük çaplı korsan saldırıları düzenlendiğinin belirlendiğini, buna karşı Çin yönetiminin önlem alması gerektiğini belirterek, bu ülkeden tamamen çekilebileceğini belirtiyordu.

Çinli yetkililer, Google’ın servis sağlayıcısını, yarı özerk Hong Kong’taki bir şirkete devretmesini, “yanlış alınmış” ve “yazılı anlaşmaları ihlal eden” bir karar olarak niteledi.

Google ise kararın tamamen yasalar çerçevesinde alındığını kaydetti.

Bu durum, zaten Çin'deki internet kısıtlamaları, para birimi yen'in değeri, İran'a yeni yaptırımlar, ABD'nin Tayvan'a silah satışı gibi nedenlerle gergin olan Çin-ABD ilişkilerine yeni bir sorun eklemişti.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?