banner15

Google, Çin'in nükleer tesisini yakaladı-FOTO

Çin, ülkenin güneyindeki bir gölgede gözlerden uzak bir bölgede nükleer tesis yaptığı öne sürüldü.

Google, Çin'in nükleer tesisini yakaladı-FOTO


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin'in güneyindeki Hainan adasının altına inşa edilen gizli nükleer tesis, Google Earth programındaki uydu fotoğraflarında açığa çıktı.

Telegraph gazetesinin Janes Intelligence Review dergisine dayandırdığı görüntülerde, Güney Çin Denizi'ndeki Hainan Adası'nda bulunan muazzam büyüklükteki üste son birkaç yılda yapılan değişiklikler gösteriliyor.

Adanın güneyinde, toprak altındaki devasa mağaralarda nükleer denizaltıların saklandığı belirtildi.

ABD donanmasının da sık sık devriye görevi yaptığı Güney Çin Denizi'nde bulunan nükleer üssün bir fotoğrafında, Çin'in ileri teknoloji ürünü 094 nükleer denizaltısı, komşu ülkelerin sınırlarından sadece birkaç kilometre uzaklıkta görünüyor.

Diğer uydu fotoğraflarında onlarca savaş gemisi ve ada üzerinde 11 tünel kapısı dikkat çekiyor. Toprak altında kalan mağara karargahlarda, casus uyduların görüntüleyemediği 20 kadar nükleer denizaltının olduğu sanılıyor.

Askeri harcamalarını her yıl biraz daha artıran Çin'in Hainan adasına inşa ettiği Sanya üssünün diğer Asya ülkelerini ve ABD'nin bölgedeki gücünü tehdit ettiği belirtiliyor.

Uydu fotoğraflarında saldırılara karşı dayanıklı bir liman, uzun menzilli balistik füze taşıyabilen nükleer denizaltıların yapıldığı tesisler, Luyang cinsi askeri gemiler ve uçaklar görülüyor.

Tayvan'a yakınlığı ve açık denize erişim açısından son derece iyi bir konumda bulunan adadan çıkacak denizaltıların, çok kısa süre de derin sulara ulaşarak izlenmeden yol alabileceği belirtiliyor.

 


 

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2008, 17:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35