banner39

Google Earth'a karşı yasa TBMM'de

Uydudan çektiği fotoğrafları alıp dünyanın en bilinmez askeri sırlarını "sır" olmaktan çıkarmayı hedefleyen Google Earth'a karşı yasa TBMM'de.

Arşiv 04.04.2007, 18:49 06.07.2018, 09:31
Google Earth'a karşı yasa TBMM'de

Türkiye'nin Google Earth'e önlem olarak geliştirdiği yasa, Meclis'te. Hükümet, Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu'nda değişiklik öngören yasa tasarısını TBMM'ye gönderdi.

Askeri güvenlik bölgesi olarak tespit edilen yerlerin fotoğraf ve filminin çekilmesi, harita, resim ve krokisinin yapılması, gibi faaliyetlerde bulunulmasını yasaklayan tasarı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu'nda değişiklik öngören tasarıya göre, askeri güvenlik bölgesi olarak tespit edilen, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait kışla, kıta, karargah, kurum, ordugah gibi tesislerin, fotoğraf ve filminin çekilmesi, harita, resim ve krokisinin yapılması, not alınması veya harita uygulaması gibi faaliyetlerde bulunulması, bölgenin savunma ve güvenlik tedbirlerini aksatacak, bozacak ve açıklayacak cihazlar kullanılması, bu amaçla görevlendirilmiş olanlar ile ilgili birlik komutanlığı tarafından izin verilmiş olanlar dışındakilere yasak olacak.

Tasarının genel gerekçesinde birinci ve ikinci derece askeri bölgelerle ilgili söz konusu yasaklara ait kanuni düzenleme bulunmasına rağmen, askeri güvenlik bölgesine yönelik bir düzenleme bulunmadığına dikkat çekildi.

Gerekçede, bu durumun, özellikle terör faaliyetleri açısından hassas olan bölgelerdeki askeri tesislerin gizliliğini ve güvenliğini olumsuz etkilediği belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?