banner39

Google kablosuzlardan tüm özel bilgileri topluyormuş!

Google'un caddelerde resim çekerken kablosuz internet bağlantısı olanların özel bilgilerini de aldığı iddia edildi.

Arşiv 23.04.2010, 13:58 23.04.2010, 14:56
Google kablosuzlardan tüm özel bilgileri topluyormuş!

 

Mucahid Yıldız / Dünya Bülteni / Almanya

Google’a Almanya’da yeni bir suçlama daha yapıldı; evlerdeki kablosuz internet bağlantıları (WLAN) üzerinden özel bilgileri taradığı öne sürüldü. Harita programı ‘Street View’ için caddelerde resim çekme çalışması yapan google arabalarının, evlerdeki özel kablosuz internet bağlantılarına da girerek inceledikleri iddia edildi.

Hamburg Özel Bilgileri Koruma yetkilisi Johannes Caspar, google’ın sistemli olarak evlerdeki wlan networklerini tarayarak vatandaşların şahsi özel bilgilerini topladığını ve bunun da illegal olduğunu belirtti. Google Almanya sözcüsü Kay Oberbeck ise suçlamayı reddettiklerini duyurdu.

Almanya Özel Bilgileri Koruma yetkilisi Peter Schaar da Hamburglu meslektaşına katıldığını, Google’ın üçüncü kişilerin haberi olmadan sokakları dolaşarak yaptığı çalışmalarda özel bilgileri toplama çalışmalarının çok endişe verici olduğunu belirtti.

Almanya Tüketim Bakanı Ilse Aigner, Google’ın yaptığı çalışmaları tüm ayrıntılarıyla açıklamasını talep etti. Bakanlık sözcüsü, Google’den tek tek hangi bilgileri topladığını en ince ayrıntılarına kadar bakanlığa bildirmesini istediklerini söyledi.

ALMANYA GOOGLE'A ÖZEL MÜLKİYET YASAĞI DA GETİRMİŞTİ

Almanya’da tartışılan Google internet hizmeti ‘Google Street View’in bilirkişi tarafından incelenmesinden sonra Google tarafından müstakil evlerin fotoğraflarının çekilmesi ve internette yayınlanması özel bilgilerin korunması açısından sakıncalı bulunmuştu. Google'ın, Almanya’da köylerdeki müstakil evlerin de fotoğraflarını çekemeyeceği ve internette yayınlayamayacağı kararı aldırılmıştı. 

İlgili haber: Google amca: Evet izliyoruz, yoksa korkuyor musunuz?


 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?