banner39

Google 'sansür isteyen' ülkeler listesini yayınladı

İnternet devi Google tarafından yayınlanan listede ilk sırada Brezilya var, Çin bilgileri ise açıklanmadı

Arşiv 21.04.2010, 12:26 21.04.2010, 17:04
Google 'sansür isteyen' ülkeler listesini yayınladı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Google, sunduğu servisler hakkında bilgi isteyen ya da "sansür" talebiyle şirkete başvuran üllkelerin listesini yayımladı.

Buna göre, üç bin 663 taleple Brezilya ilk sırada yer alırken, ABD üç bin 580 taleple ikinci, İngiltere bin 166 istekle üçüncü sırada yer aldı. Türkiye, 10'dan az talepte bulunan ülkeler arasında yer aldı.

Çin'e ait verileri "devlet sırrı" olduğu gerekçesiyle yayınlamayan Google, açıklanan listenin 1 Temmuz-31 Aralık 2009 dönemini kapsayan taleplerden oluştuğunu belirtti.
Brezilya, Google'dan 291 içerik kaldırılması talebi yaparken, Almanya 188, Hindistan 142 ve ABD 123 benzer taleple şirkete başvurdu.

Google, hükümetler tarafından yapılan "sansür" başvuruları ile ilgili bir haritaya da yer verdiği açıklamada, içerik kaldırılması için yapılan başvurularının büyük çoğunluğunun "geçerli sebeplere" dayandığı kaydedildi. Google tarafından silinen sayfaların büyük bölümünün çocuk tacizi yasaları kapsamında yapılan başvuruların sonucu olduğu belirtildi.

google-sansurharitasi.jpg

10 ülkeden Google’a sert uyarı

Google'dan yapılan "sansür" açıklaması, 10 ülke tarafından şirkete gönderilen ve firmayı 'evrensel mahremiyet ilkelerine uymamakla' suçlayan mektupla aynı güne rastladı.

Batılı 10 ülkenin hükümetleri adına Google'a mektup gönderen Kanada Mahremiyet Hukuku Dairesi, firmanın Street View ve Buzz gibi servislerini yaygınlaştırırken ‘evrensel mahremiyet ilkeleri'ne uymak zorunda olduğunu bildirdi.

Mahremiyet Dairesi Komiseri Jennifer Stoddart tarafından Google CEO’su Eric Schmidt’e gönderilen mektupta, “Google yeni servislerini hayata geçirirken dünya vatandaşlarının mahremiyet haklarını unutuyor” denildi.

Stoddart, kullanıcıların Gmail üzerinden e-posta gönderdikleri üyeleri otomatik olarak kişisel Google Buzz sosyal paylaşım arkadaş listesine eklemesini örnek gösterdi. Stoddart, “bir servisin ‘beta’ olarak test yayınına almak, mahremiyet ilkelerinin gözardı edilmesini haklı göstermez” dedi.

Sokakları uydudan canlı olarak izlettiren Google Street View servisini de yerden yere vuran Mahremiyet Dairesi Komiseri, firmanın toplayabileceği kişisel bilgilerin asgari düzeyde olabileceğini, üstelik bunlaırn nasıl ve nerde kullanılacağını da üyelere açık şekilde taahhüt etmek zorunda olduğunu vurguladı. Stoddart, sözkonusu servislerdeki ‘başlangıç’ ayarlarının mahremiyeti koruyacak şekilde ayarlanmasını, kullanımının da basit ve anlaşılır olmasını talep etti.

Stoddart’ın sert ifadelerle dolu mektubunda ayrıca Google servislerine üye olanların istedikleri zaman üyeliklerini sonlandırmalarını sağlayan basit bir komut eklenmesi talep edildi.

Stoddart’ın mektubu, Kanada dışında, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, ispanya, İrlanda, İsrail, Hollanda ve Yeni Zelanda hükümetlerinin mahremiyet ve güvenlik yetkililerince de imzalandı.

Mektup üzerine kısa bir açıklama yayınlayan Google, “bu konu daha önce de defalarca tartışıldı, söylediklerimize ekleyecek çok bir şey yok” denildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Servislerimiz için topladığımız verilerin nasıl kullanıldığı ve servislere anlamlı ayarlar konulması konularında çok titiziz. Elbette herşeyi yüzde 100 doğru yapabildiğimizi iddia etmiyoruz. Ancak Google Buzz örneğinde olduğu gibi kullanıcıdan gelen geri dönüşler ışığında hızla gerekli önlemleri alıyoruz.”

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?