Google şifreli aramaları başlatıyor

Google önümüzdeki haftadan itibaren Google.com'dan şifreli aramaları başlatacak

Google şifreli aramaları başlatıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Son dönemlerde, izinsiz olarak kişisel ya da toplumsal verileri depolama suçlamasıyla karşı karşıya kalan dünyanın en büyük arama motoru Google kendini affettirmek için önemli bir adım atıyor. Motor, önümüzdeki haftadan itibaren Google.com’dan şifreli aramaları başlatacak

Google önümüzdeki haftadan itibaren Google.com'dan şifreli aramaları başlatacak. Kullanıcıların https üzerinden arama yapmalarına izin verecek olan Google, bundan böyle sosyal ağların da yalnızca kullanıcı girişlerindekinden daha fazla şifreleme kullanmalarına ön ayak olabilir. Böyle bir geçiş ağlardaki gözetlemeleri ve internet üzerinde olan saldırıları azaltabilir.

Şifreleme sistemi kullanılmadan, okul ya da iş yeri ağları gibi ağlarda yaptığınız girişlerden sonra, yetkililer e-postalarınızı okuyabilir ya da internette nereye gittiklerinizi öğrenebilirler. Aynı olay açık şekilde Wi-Fi kullanan kullanıcılar için de geçerli.

Https kullanmak teknik olarak http kullanmaktan zor değil ancak hem sunucudan hem de tarayıcıdan daha çok kaynak kullandığı için işlem biraz daha ağır işleyebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2010, 09:44
banner53
YORUM EKLE

banner39