banner39

Google şimdi de Fransa'da problem yaşıyor

Google'ın, Almanya dışındaki birtakım ülkelerde de resmi yetkililerle başı dertte

Arşiv 19.06.2010, 14:45 19.06.2010, 14:45
Google şimdi de Fransa'da problem yaşıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Google Türkiye ve Almanya'nın ardından şimdi de Fransa'yla sorunlar yaşıyor.
Fransa’da yayınlanan ‘La Tribune’ gazetesindeki bir haberde, Fransa Özel Bilgileri Koruma Dairesi CNIL’in başkanı Alex Türk, Google tarafından ‘Street View’ programı için özel bilgileri toplamasını, özel telefon konuşmalarının dinlenmesine benzetti.

Amerikan internet devi Google, Fransa sokaklarında da evlerin fotoğraflarını çekerken, sistemli olarak Wifi ağlarını ve korunmasız gönderilen özel haberleri ABD’de bulunan bir serverde kaydetmiş. Bu bilgiler arasında password ve kredi kartı bilgilerinin de olabileceği bildirildi.

CNIL sözcüsü Türk, Google’ın e-mail posta kutularına giriş için gerekli özel bilgilere ait parçaları kaydettiğinin kesin olduğunu ve toplanan tüm bilgilerin 7 gün içinde kendilerine iade edilmesini istediklerini belirtti.

Google, Almanya’nın bu bilgileri talebini şimdiye kadar kabul etmedi. Fransız yetkililer ise Google’ın bu hareketinin özel hayata müdahale olduğunu bu yüzden Eylül ayında Google’a verilecek cezanın görüşüleceğini bildirdiler.

Google kaydettiği Wifi girişi bilgileriyle, Latitude hizmetiyle, kullanıcıların otomatik olarak bulundukları yeri tesbit etmek ve Google haritalarında göstermek istiyor. Fransız Özel Bilgi Koruma Dairesi CNIL, Amerikan internet devinin proje hakkında kendilerini bilgilendirmediğini belirterek, derhal Wifi giriş bilgilerini kaydetme işlemini durdurmasını istedi. Google’ın Latitude hizmeti, cep telefonlarındaki GPS fonksiyonları aracılığıyla da kullanıcıların yerlerini tesbit edebiliyor.
 

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?