Google skandalı itiraf etti, bilgi toplamayı durdurdu

Street View araçlarıyla şifresiz wi-fi ağlara otomatik bağlanıp bilgi toplayan Google skandalı itiraf etti.

Google skandalı itiraf etti, bilgi toplamayı durdurdu

 

Mucahid Yıldız/ Dünya Bülteni - Almanya

Almanya’da sürekli tartışma konusu olan Google’ın Street View programı için bilgi ve resim toplama çalışmaları yapan arabaların faaliyetleri Google tarafından durduruldu. Ancak Google’ın bu arada kişilere ait e-mail gibi özel bilgilerini ve kablosuz internet girişi için gerekli şahsi bilgileri de topladığı ortaya çıktı.
 
Cuma akşamı haber ajansı dpa’ya konuşan bir Google sözcüsü, hata yaptıklarını ve özür dilediklerini bildirdi.
 
Google’ın verdiği bilgilere göre kablosuz internet kullananların ‘payload’ ismi verilen özel kullanma bilgilerinin, örneğin e-mail fragmanlarının ve ziyaret edilen internet sayfa içeriklerinin de toplandığı ve kaydedildiği belirlendi.
 
Şimdiye kadar Google, sadece kablosuz internet bağlantılarına ait kodların ve modem seri numaralarının ve kullanıcıların verdiği özel adların kaydedildiğini kabul etmişti. Google yaptığı açıklamayla kablosuz bağlantı bilgilerinin street view arabaları tarafından toplanması faaliyetini durdurduğunu ve bir daha tekrar yapmayacağını bildirdi.
 
Google tarafından yapılan açıklamada, street view tarafından kullanılan bir tarama programının istenmeden sözkonusu özel bilgileri topladığını, dışardan bir şirketle, yanlışlıkla kaydedilen bu bilgilerin belirlenerek derhal silineceği, ayrıca resmi yetkililerle birlikte çalışmak için de temasa geçileceği belirtildi.
 
Alman yetkililerin uyarısı üzerine operasyonlarını gözden geçiren Google, sokak sokak gezerek Street View uygulaması için fotoğraf ve konum bilgileri kaydeden araçlardaki yazılımın, aracın geçtiği yerlerde şifresiz çalışan wi-fi yayınlarına bağlanarak o sırada o ağ üzerinden aktarılan bilgi parçacıklarını da aldığını tespit etti.

Firma yöneticilerinden Alan Euastace blog mesajında hatayı kabul ederek özür diledi. Mesajda şöyle denildi: "İnsanların güvenine mazhar olmak tüm faaliyetlerimiz için hayati önem taşır. Ancak bu konuda yetersiz kaldık. Mühendislerimiz güveninizi kazanmak için çok çalışıyor ama belli ki burada ciddi bir hata yaptık". Euastace, toplanan bu bilgi parçacıklarının arama motoru dahil hiç bir Google hizmetinde kullanılmadığını sözlerine ekledi.

Alman yetkililerin uyarısı üzerine başlatılan incelemede ortaya çıkan ihlal kapsamında 30 ülkede 600 gigabyte'ın üstünde bilgi 'yakalanmış'. Google mühendisleri şimdi kullanılan yazılımı elden geçirmek ve toplanan bilgileri ayıklayarak temizlemek için uğraşıyor!

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 19:00
banner53
YORUM EKLE

banner39