Google topladığı bilgileri AB'ye vermek istiyor

Google 'Street View' programı ile topladığı özel bilgileri AB yetkililerine vermek istiyor

Google topladığı bilgileri AB'ye vermek istiyor


Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni-Almanya

Amerikan internet devi Google ‘Street View’ programı için caddelerde fotoğraf çekimi yaparken internet kullanıcılarından topladığı özel bilgileri Avrupa Birliği yetkililerine vereceğini açıkladı. Google şefi Eric Schmidt ‘büyük bir hata yaptık’ dedi.

Londra’da yayınlanan ‘Financial Times’ gazetesine dün bilgi veren Eric Schmidt iki gün içinde tüm bilgilerin teslim edileceğini belirtti. Google tarafından elde edilen özel bilgiler önce Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya’daki Özel Bilgi Koruma dairelerine verilecek. Google ayrıca konuyla ilgili bir inceleme başlatarak sonuçlarını kamuoyuna duyuracak.

İnternet devi Google, cadde fotoğrafları çekerken, kablosuz internet bağlantısı kullananlara ait özel bilgileri de toplamış ve kaydetmişti. Google’ın açıklamasına göre cadde taramaları yapılırken yanlışlıkla bu bilgiler de kaydedilmiş. Hamburg savcılığı, Google hakkında internette suç işlemekten dolayı soruşturma başlatmıştı.

Google şefi Eric Schmidt ‘Financial Times’e verdiği demeçte özel banka bilgilerinin de kaydedilmiş olabileceğini söyledi. Hatalarını itiraf eden Schmidt, sorumlu mühendis hakkında disiplin soruşturması başlattıklarını bildirdi.


 

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2010, 14:07
banner53
YORUM EKLE

banner39