Google'ın Çek Cumhuriyetinde de başı dertte

Almanya'dan sonra Çek Cumhuriyeti ve İrlanda'da da Google'ın özel hayatı ihlal edip kişisel bilgileri depoladığı ortaya çıktı.

Google'ın Çek Cumhuriyetinde de başı dertte

 

MucahidYıldız / Dünya Bülteni - Almanya

'Street View’ programı için her yerde fotoğraf çekimleri yapan Google, kablosuz internet bağlantılarıyla ilgili bilgileri topladığından Çek Cumhuriyetinde de yetkililerle arasını bozdu. Ayrıca Google’ın bu ülkede evleri laserle tarayarak üç boyutlu görüntüler elde etmeye çalıştığı da ortaya çıktı.

Çek Cumhuriyeti Bilgi Koruma Dairesi UOOU, Google hakkında idari soruşturma başlattı. Google, Almanya’da olduğu gibi Çek Cumhuriyeti’nde de kameralı arabalarıyla fotoğraf çekimi esnasında kullanıcı bilgilerini de toplayarak kaydetmiş. Çek Cumhuriyetinde idari soruşturma sonrasında Google’a verilebilecek en yüksek cezanın 10 Milyon Kron (392.000 Avro) olduğu bildirildi.

Prag Haber Ajansı CTK’ya bir açıklama yapan Google sözcüsü, öncelikle hataen topladıkları bilgileri sileceklerini ve bu işlemi başlattıklarını belirtti. İnternet bloglarında yaptığı açıklamalarda Google, İrlanda’da aynı şekilde hataen toplanan bilgilerin yetkililerin gözetiminde tamamen silindiğini bildirdi. Diğer ülkelerde de yetkili kurumlarla bağlantıya geçildiği ve hızlı bir şekilde silme işlemine başlanacığı ifade edildi.

Öte yandan Almanya’da yayınlanan ‘Hannoversche Allgemeine Zeitung’ (HAZ) gazetesinde çıkan bir haberde evlerin Google tarafından laserle tarandığı ve elde edilen bilgilerle daha sonra üç boyutlu şehir görüntülerinin oluşturulacağı bildirildi. Google’ın bu işlem için otoyollarda ücret tahsili yapan tekniği kullandığı belirtildi.

HAZ gazetesine bir demeç veren Google sözcüsü binaların laserla taranması için özel bir izne gerek olmadığını söyledi. Ayrıca şirketlerinin de bu konuda kamuoyunu iki hafta önce bilgilendirdiğini belirtti.

HAMBURG SAVCILĞI GOOGLE HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATTI

Alman Savcılık sözcüsü Wilhelm Möllers yaptığı açıklamada, incelemenin, ismi açıklanmayan Google çalışanlarından biri hakkında başlatıldığını bildirdi. Google’ın, yetkili olmadan özel bilgileri teknik araçlarla ele geçirme yasağını ifade eden 202b nolu ceza kanununu çiğneyip çiğnemediği araştırılıyor.

Geçen hafta Google tarafından yapılan açıklamalar sonrasında, internet şirketinin ‘Street View’ programı için sadece fotoğraflar çekmediği, kablosuz internet bağlantısı sağlayan kişilere özel bilgilerin de kaydedildiği ortaya çıkmıştı. Google'nı bu çalışmayla, özel görüşmelerini de kablosuz internet bağlantısıyla yapan 25 Milyon kişi hakkında bir takım bilgileri toplayarak kaydettiği belirlenmişti.

Yaptığı kayıtları silmeye hazır olduğunu açıklayan Google, yaklaşık 600 GB’lik bilgi bankasını yetkililerin incelemesine izin vermek istemiyor. Hamburg Özel Bilgileri Korum Dairesi, Google’a bir ultimatom vererek elindeki bilgileri vermesini talep etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2010, 17:44
banner53
YORUM EKLE

banner39