banner39

Gorbaçov: Putin, sadece ufak bir grubu kurtarabilir

Gorbaçov, Putin tarafından ekonomik krize karşı alınan tedbirlerin, sadece ufak bir grubu kurtarmaya yeterli olacağını açıkladı.

Arşiv 17.01.2009, 12:30 17.01.2009, 15:15
Gorbaçov: Putin, sadece ufak bir grubu kurtarabilir

Eski SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Rusya Başbakanı Vladimir Putin tarafından ekonomik krize karşı alınan tedbirlerin, sadece ufak bir grubu kurtarmaya yeterli olacağını açıkladı.

Vedemosti gazetesinde yayınlanan ortak makalede, krize karşı alınan tedbirlerin şeffaf omadığını, yavaş ve etkisiz olduğunu belirten Gorbaçov, krizin aşılması için ayrılan kaynakların Rusya halkını krizden korumak için değil sadece belirli bir grubu krizden korumak için ayrıldığını söyledi.

Vedemosti gazetesinde yayınlanan makalenin diğer yazarları, bankacı Aleksandr Lebedev, siyasetçi Vladimir Rıjkov, ekonomist Vladislav İnozemtsov ve Merkez Bankası'nın eski başkan yardımcısı Sergey Aleksaşenko ise Putin'in devlet başkanı olduğu dönemi eleştirdiler.

Rus siyasal iktidarının, gerçekçi bir model olmayan enerjide süper güç olma modeli ile Rusya ekonomisinin sorunlar ile karşılaşmayacağını inandıklarını belirten yazarlar, bu yüzden siyasi iktidarın ekonomiyi yeniden yapılandırılacak reformları yapmadıklarını, enerjiden gelen gelirin etkili bir şekilde kullanılmadığını ve yolsuzluğun arttığını kaydettiler.

Putin Hükümeti'ne ekonomik krizden çıkılması için yeni bir plan sunan yazarlar, rubledeki devalüasyonun durdurulması, krizden kurtarılacak şirketlerin önceden belirlenmesinden vazgeçilmesi, alt yapı ücretlerinin arttırılmaması gerektiğini belirttiler.

Kaynak: Rusya.ru

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?