banner15

Görevden ihraca FT yorumu

Financial Times gazetesi, Trabzon Valisi ve Emniyet Müdürü'nün görevden alınmasına Yasin Hayal’in neden olduğunu iddia etti.

Görevden ihraca FT yorumu

Vincent Boland imzalı haberde, gazeteci Hrant Dink cinayetinin ardından dün Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir ve Emniyet Müdürü Reşat Altay’ın görevden alındığı kaydedildi.

Haberde, siyasi yorumcuların, Ankara’nın bu hamlesini Dink’in ölümünü ne kadar ciddiye aldıklarının göstergesi olarak değerlendirdiği ifade edildi.

Cinayetin ardından altı kişinin göz altına alındığı vurgulanan haberde, bu kişilerin tamamının Trabzon’dan olduğuna dikkat çekildi.

Haberde, isim verilmeden, daha önce Trabzon’daki McDonalds restoranını bombalayan Yasin Hayal kastedilerek, bu altı kişiden sabıkası olan aşırı milliyetçi birinin, Dink cinayeti öncesi polis tarafından bilindiği kaydedildi. Gazetenin haberinde bu durumun, şehrin ve bölgenin güvenliğinden sorumlu iki yetkilinin görevden alınmasında etkili olabileceği değerlendirmesi yapıldı.

Financial Times gazetesi ayrıca, son olayların ardından medyanın gözünü, yükselen aşırı milliyetçilik ve kökten dincilik nedeniyle, 500 bin nüfuslu Trabzon’a çevirdiğini yazdı.
Bu akımlardan daha çok genç erkeklerin etkilendiği kaydedilen haberde, geçen bahar ayında Katolik Papaz Andrea Santoro’nun da aynı şehirde benzer yaşlarca bir kişi tarafından öldürüldüğüne dikkat çekildi.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35