Görme engelliler için ilk Türkçe yazım klavuzu

Türkiye'nin ilk kabartma baskılı ve Türkçe konuşan yazım kılavuzu hazırlandı

Görme engelliler için ilk Türkçe yazım klavuzu

İzmir'de görme engellilerin eğitim seviyesinin ve yaşam kalitesinin artırılmasını amaçlayan proje kapsamında, Türkiye'nin ilk kabartma baskılı ve Türkçe konuşan yazım kılavuzu hazırlandı. 

Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği 2. Başkan Yardımcısı Önder Kütahyalı, görme engelliler arasında yazım yanlışlarının sıkça görülmesinden hareket ettiklerini, Türkçeyi doğru kullanan nesiller yetişmesini amaçladıklarını söyledi. 

Görme engelli çocuklar için çeşitli aylık dergiler çıkardıklarını kaydeden Kütahyalı, çocukların bu dergilerde yayımlanması için yazı gö nderdiğini, bu yazılarda çok fazla yazım yanlışıyla karşılaştıklarını bildirdi. 

Kütahyalı, Türkiye'de kabartma baskılı çok fazla kitap bulunmadığı için görme engellilerin okuma, kendilerini ifade etme gibi konularda zaman zaman eksik kaldığını ifade ederek, şöyle konuştu: 
"Çocuklar arasındaki bu yaygın hatalar bizi harekete geçirdi. Türkçenin doğru kullanılması, insanların görme engelli de olsa kendini ifade etmesinde, sağlıklı iletişim kurmasında çok önemli. Bu hataların küçük yaşlarda giderilmesi gerekiyor. Görme engellilerde yazım yanlışlarının yaygınlığını gö rdük. Görmese de Türkçeyi doğru kullanan nesillerin yetişmesini istedik. Bu bilinçle, Karşıyaka Soroptimist Kulübü ortaklığında, İzmir Kalkınma Ajansının (İZKA) desteğiyle geçen yılın ağustos ayında yazım kılavuzu oluşturmak için proje başlatt ık. Türkiye'de ilk kez görme engelliler için yazım kılavuzu oluşturduk. 2 ciltlik kılavuzda 70 bin kelime var, noktalama işaretleri var, büyük küçük ses uyumu var. Ayrıca Türkçe konuşan bir DVD yaptık. O da işitme yoluyla bilgiler veriyor."

Kabartma baskının maliyetinin büyük olduğuna dikkati çeken Kütahyalı, projenin toplam maliyetinin yaklaşık 64 bin lira olduğunu, bunun 47 bin liralık kısmının İZKA tarafından karşılandığını söyledi. 

İlk etapta 20 adet kılavuz bastıklarını ifade eden Kütahyalı , basılan DVD ve kılavuzların Ege Bölgesi'nde görme engellilerin eğitim gördüğü okullar ve üniversitelere dağıtıldığını ifade etti. 
Kütahyalı, görme engellilerin okumasına, yazmasına uygun yazım kılavuzlarının SBS, ÖSS, KPSS, ALES gibi sınavlarda başarılı olunmasına da katkıda bulunacağını kaydetti.
Kütahyalı, Türkiye'nin bir kurumun bünyesinde kurulmayıp sadece görme engelliler için hizmet veren ilk kütüphanesini 2004'te İzmir'de kurduklarını hatırlatarak, kitaplığın 2 bin 832 kitapla hizmetini sürdürdüğünü söyledi.

Diğer illerin yanı sıra İngiltere, Hollanda, KKTC, ABD ve Almanya'ya ücretsiz hizmet verdiklerini ifade eden Kütahyalı, kitaplığın 312 gönüllüyle faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydetti. 

Kütahyalı, gönüllülerin kitap seslendirerek görme engellilerin kitaplara ulaşmasını sağladığını, vatandaşların gönüllülük veya bağış noktasında katkılarını beklediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 09:42
banner53
YORUM EKLE

banner39