banner15

Gözler Cuma Hutbelerine Çevrildi

Hazreti Muhammed'e hakaret içerikli karikatürlerin yayımlamasını protesto amacıyla dünyanın dört bir yanında tepkiler sürerken gözler, bugün Cuma hutbeleri ve namazın ardından yaşanacak olaylara çevrildi.

Gözler Cuma Hutbelerine Çevrildi

Yaklaşık 70 gösterici, 25'inci katında Danimarka büyükelçiliği bulunan binanın girişini işgal etti, buradaki Danimarka bayrağını indirerek yaktı. Eşyalara zarar veren, sandalyeleri fırlatan göstericiler, binanın girişinde bulunan ve büyükelçiliği temsil eden tabelaya yumurta ve domates fırlattılar. Binanın güvenlik görevlileri, göstericilerin, büyükelçiliğin bulunduğu kata çıkmalarına engel oldu. Bina girişindeki işgal yaklaşık 1 saat sürdü. Polis, tutuklama yapmadı.

Pakistan'dan kınama

Pakistan parlamentosunda, Hz.Muhammed'in karikatürlerinin Avrupa gazetelerinde yayımlanması kınandı. Parlamento oturumunda söz alan bazı parlamenterler, karikatürlerinin yayımlanmasını eleştirdi. Senatör Hurşid Ahmed, ''Tanrıya ve kutsal şeylere küfreden bu tür karikatürlere hoşgörü göstermeyeceğiz. Onları kınıyoruz'' dedi. Parlamenterler, karikatürleri kınamayı öngören bir karar tasarısını geçirmek için de salı günü toplanmayı kararlaştırdı.

El Fetih gösteri yaptı

Danimarka'nın muhafazakar gazetesinde yayımlandıktan sonra İslam dünyasında fırtınalar estiren Hz Muhammed'in karikatürleri, Gazze'de El Fetih eylemcileri tarafından protesto edildi. Eylemciler, karikatürlerin Danimarka gazetesinin ardından birçok
Avrupa gazetesinin yanı sıra Fransız France Soir'da da yayımlanmasını protesto etmek için dün akşam saatlerinde Gazze'deki Fransız Kültür Merkezi önünde gösteri düzenledi. El Fetih'e bağlı Ebu Riş grubu sözcüsü Ebu Harun, ''Fransa'nın bu olaydaki tavrını bir kenara yazıyoruz ve çok pahalı bir bedel ödeteceğimiz konusunda uyarıyoruz'' dedi. Olayı izleyen AFP muhabiri de, bir araçtan binaya 2 el bombası atıldığını, olayda yaralanan olmadığını aktardı. Silahlı Filistinli gruplar, dün Gazze'de yaptıkları yazılı açıklamada, Filistin topraklarındaki Norveç, Danimarka ve Fransa vatandaşlarının hedef alınacağı tehdidinde bulunmuş, El Fetih ve İslami Cihad da, bu üç ülkenin Filistin topraklarındaki büro ve konsolosluklarının kapatılmasını ve bu ülkelerin 48 saat içinde özür dilemesini istemişti.
   
Amerikan televizyonları da yayınladı
   
Bu arada bazı Amerikan televizyonları da dün akşam skandal yaratan karikatürleri yayımladı. ABC televizyonu, dün akşamki haber bülteninde karikatürlere ve yol açtığı skandala yer verirken, aralarında CNN televizyonunun da bulunduğu bazı kanallar, haberi verirken karikatürleri ''karartarak'' yayımlamayı tercih etti.

NBC kanalı da, görüntü kullanmadan haberi duyurmayı tercih etti, ancak internetteki sitesinde karikatürleri yayımladı. Bir başka kanal CBS ise akşam haberlerinde konuya 2 dakika ayırdı,ancak görüntülere yer vermedi. Kanal, internetteki sitesinde de karikatürleri yayımlamadı. Fransız sol gazete Liberation ise, uzun tartışmaların ardından bugünkü sayısında 12 karikatürden 2'sine yer vereceğini duyurdu. Danimarka'nın muhafazakar gazetesi Jyllands-Posten'in 30 Eylül'de ''ifade özgürlüğü'' çerçevesinde yayımladığı 12 serilik Hz Muhammed karikatürlerine Norveç gazetesi Magazinet de 10 Ocak'ta yer vermiş,
karikatürlerin yayımlanması, İslam dünyasının tepkisini çekmiş ve birçok Müslüman ülke, örgüt ve kurum Danimarka ve Norveç ürünlerini boykot çağrısında bulunmuştu.

Bunun ardından karikatürleri yayımlayan gazeteler üzüntülerini bildirmiş, Danimarka Başbakanı da şahsı adına özür dilemişti. Ancak karikatürlerin başka Avrupa gazetelerinde yayımlanması, Arap ve İslam ülkelerindeki tepkinin giderek artmasına yol açmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48