banner15

Gözler 'Mekke Buluşması'nda

Hamas ve El-Fetih liderlerinin katılacağı 'Mekke Buluşması' yarın başlıyor. Toplantının bir hafta sürmesi bekleniyor.

Gözler 'Mekke Buluşması'nda

Dünya Bülteni Haber Merkezi / Analiz

 

Hamas ve El-Fetih liderlerinin katılacağı “Mekke Buluşması” yarın Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde başlıyor. Buluşmanın  bitiş günü ise belli değil. Toplantıların uzayabileceği ve bir haftaya kadar sürebileceği söyleniyor.

 

Hamas ve El-Fetih “Mekke Buluşması”na en üst düzeyde katılıyor. El-Fetih heyetine Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas başkanlık ederken Hamas’ın Şam’dan gelecek heyetine Halit Meşal, Gazze’den gelecek heyetine Filistin Başbakanı İsmail Heniye başkanlık edecek.

 

“Mekke Buluşması”, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz’in Hamas ve El-Fetih üyeleri arasındaki çatışmaları önlemek üzere tarafları Mekke’de bir araya gelmeye davetiyle gerçekleşiyor. Riyad, “ılımlı” İslam ülkeleri ekseninde sınıflandırılsa da, hem El-Fetih, hem de Hamas ile iyi ilişkilere sahip. Suudi Arabistanlı yetkililer, tarafların Mekke’de dış müdahalelerden uzak bir şekilde bir araya gelmesini istediklerini söyleyerek buluşmaya herhangi bir müdahalenin kesinlikle olmayacağını vurguluyorlar.

 

“Mekke Buluşması” öncesi en çok sorulan sorular, “başarı şansı” ve “önceki buluşmalardan farkı” üzerinde odaklanıyor. Mekke’deki görüşmelere katılacak El-Fetih parlamento grubu başkanı Azzam El-Ahmed, El-Fetih’in uzlaşıya istekli olduğu ve Hamas’ın da aynı isteği taşıyacağını umduklarını belirtti. Filistin’de yaşanan son çatışmaların ardından Hamas’ın da uzlaşıya daha istekli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

 

Hamas ve El-Fetih, “Mekke Buluşması”na Kahire ve Şam duraklarından geçerek gelmekteler. Bu nedenle bu buluşma, bir çok gözlemci tarafından iç savaşı önleme için son şans olarak görülmektedir. Filistin’de yaşananların tarafları uzlaşmaya ve “Mekke Buluşması”nı başarıya zorlamaktadır.

 

Bu buluşmanın diğerlerinden bir farkı da, buluşma mekanının, Mekke’nin, ifade ettiği anlamdır. Buluşmayla ilgili değerlendirmelerde Iraklı Sünni ve Şii alimlerin Mekke’de bir araya gelerek Mekke Belgesi’ni imzalamalarının Irak’ta hiç bir şeyi değiştirmediği hatırlatılsa da, çoğunluğun görüşü, Hamas ve El-Fetih liderlerinin buluşmasının Iraklı alimlerin buluşmasından farklı olacağı şeklindedir. En azından farklı olması ümit edilmektedir.

 

Buluşmaya saatler kala dünyanın gözü ve kulağı Mekke’de.. Dünya Bülteni olarak biz de sizlere gelişmeleri geniş haber ve yorumlarla sıcağı sıcağına aktarmaya gayret edeceğiz.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35