banner15

Grip ilaçları, süper virüsler üretiyor

Tıpta şok iddia: Gribi tedavi eden ilaçlar virüsleri öldürmeyip güçlendiriyor.

Grip ilaçları, süper virüsler üretiyor

İngiltere'deki sağlık otoriteleri, grip tedavisinde kullanılan ilaçların tedavisi imkansız "süper virüslerin" ortaya çıkmasına neden olduğunu iddia etti.

Sağlık Bakanlığı denetçilerinden Sir William Stewart, grip ilaçlarının normal grip vakaları ve kuş gribi gibi hastalıklara karşı yaygın olarak kullanılmasının, virüslerin mutasyona uğrayarak ilaca dirençli bir yapıya dönüşmesine yol açtığı uyarısında bulundu.

Stewart, bu tür "süper virüslerin" kamu sağlığı için büyük tehdit oluşturduğunu belirterek, bu durumun hastanelerde etkin olan MRSA adlı bakterinin yok edilememesine benzediğini söyledi.

Gazeteler, uzmanların kuş gribi virüsünün göçmen kuşlarla İngiltere'ye gelme tehlikesinin doğduğunu söylemesinin ardından Stewart'ın uyarılarının çok sayıda kişiyi korkutacağına dikkat çekti.

Bu arada The Observer gazetesi manşetinde yer verdiği haberde, hastanelerde yayılan bir bakterinin 9 ayda 49 hastanın ölümüne neden olduğunu bildirdi.

78 hastanın bu bakteri nedeniyle son derece güç bir tedavi süreciyle karşı karşıya kaldığını söyleyen uzmanlar, "Clostridium difficile" adlı bakterinin daha çok ameliyatlı hastalara bulaştığına dikkat çekti.

"Süper bakterilerin" antibiyotikler nedeniyle direnç kazandığına inanan uzmanlar, yeni salgına hastanelerdeki hijyen eksikliğinin yol açtığını kaydetti.

Bakterilerin, deterjan ve antibakteriyel temizlik malzemelerinin kullanılmasıyla da direnç kazanıyor olabileceğine dikkat çekildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48