Grönland'da eskiden hayat vardı

Buzul tabakasının kaplı olduğu Grönland'da eski zamanlarda hayat olduğu iddia ediliyor.

Grönland'da eskiden hayat vardı

DNA araştırmalarına göre, ağaçlarla kaplı olan adada kelebekler ve karıncalara ev sahipliği yapıyordu.

Uzmanlar, buzullardan aldıkları parçalar üzerinde yaptıkları araştırmalarda, yüzyıllar önce böceklerin olduğunu ve bölgenin ağaçlarla kaplı olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, ellerindeki DNA'ların en eski saf örnekler olduğuna inanıyor.

Araştırmacılardan Kopenhag Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Eske Willerslev, "Grönland'ın güneyi bugün gördüğümüzden çok daha farklıydı." dedi. Diğer bir araştırmacı Alberta Üniversitesi'nden Profesör Martin Sharp, "Dünyanın bu kısmı, sanıldığından çok daha sıcakmış." şeklinde konuştu.

Buzullarda fosil bulunmamasına rağmen uzmanlar buzdan DNA'ları ayrıştırmayı başardı. Uzmanlar adada akça, ladin, çam ve porsuk ağaçlarının olduğunu belirtti. Araştırmacılar ormanlarda böceklerin, sineklerin, kelebeklerin ve güvelerin yaşadığını da kaydetti. Uzmanlar, Grönland'da 2 milyon yıl önce ormanların olduğu da bildirdi.

Uzmanlar şimdi gözünü buzulların olduğu diğer bölgelere çevirdi. York Üniversitesi'nden Dr. Enrico Cappellini, "Dünyanın yüzde 10'nun buzullarla çevrildiği olduğunu düşünürseniz yeni buluşlar yapabiliriz." dedi.

Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2007, 00:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER