banner39

GSM operatörlerinde rekabet arttı

Telsim'i satın alarak Türkiye pazarına giren Vodafone'la beraber sektörde ki rakabet daha da arttı. Halkla İlişkiler kampanyaları daha da ağırlık kazanmaya başladı

Arşiv 17.04.2007, 12:37 17.04.2007, 12:37
GSM operatörlerinde rekabet arttı

Türkiye'de faaliyet gösteren GSM markalarının 'operatörünü değiştirmek isteyen ancak numarasını değiştirmek istemeyen kullanıcılar nedeniyle' önümüzdeki günlerde daha da saldırgan bir pazarlamaya yöneleceği bildirildi.

Medya Takip Merkezi (MTM), Türkiye'de faaliyet gösteren GSM markalarının reklam ve PR stratejilerini mercek altına aldı.

MTM'nin yaptığı araştırmaya göre; operatörünü değiştirmek isteyen ancak numarasını değiştirmek istemeyen kullanıcılar için numara taşınabilirliğinin gündeme gelmesi, GSM sektörünün önümüzdeki günlerde daha da saldırgan bir pazarlamaya sahne olacağına işaret ediyor. Strateji izlemenin iyice zorlaştığı GSM sektöründe yaşanan iniş ve çıkışlar, bu rekabetin artarak devam edeceğinin göstergesi.

Araştırmaya göre Türkiye GSM pazarı, bugünlerde üç operatörün kıyasıya rekabetine sahne oluyor. Telsim'i satın alarak Türkiye pazarına giren Vodafone, sektörde büyük bir hareketliliği beraberinde getirdi. Reklam stratejileri değişti, PR faaliyetleri yoğunlaştı. Yeni tarifeler ve kampanyalar, adeta birbiriyle yarışır oldu. GSM markaları, son 3 aylık süreçte 11 televizyon kanalında yaklaşık 217 saat süren bir yayınla 30 bin 411 kez tüketiciyle buluştu. Her kampanyayı başka bir kampanya izliyor, tüketicinin aklı iyice karışıyor. Sektörde rekabetin kızışmasıyla, bir yandan reklam kampanyaları diğer yandan medyada yer alan haberler, yoğun mesaj bombardımanına tutulan tüketicinin aklı iyice karışmış durumda. Yaşanan büyük rekabet karşısında tüketici, "hangi operatör daha ucuz, hangi tarife daha karlı, hangi marka daha avantajlı" gibi sorularla şaşkın ve kararsız.

Araştırmaya göre, Türkiye'de GSM markaları arasında üçgen bir yapı mevcut. Avrupa, ABD ve Uzak Doğu'da önemli pazara sahip dünyanın mobil iletişim devlerinden Vodafone, üçgenin bir ucundan tutuyor. Üçgenin diğer uçlarında ise Türkiye'de GSM pazarının büyük bölümüne hükmeden ve yıllardır sektörün liderliğini üstlenen Turkcell ile arkasında Oger Telecom, Telecom Italia ve İş Bankası işbirliğinin desteğini taşıyan Avea bulunuyor. Birbirinden güçlü bu üç markanın faaliyet gösterdiği sektörde, rekabet de günden güne artıyor.

Kaynak: İHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?