banner39

'Guantanamo dönüşü işkence'

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Rus yetkilileri Guantanamo Üssü'nde tutulduktan sonra ülkeye iade edilen üç kişiye işkence etmekle suçladı.

Arşiv 29.03.2007, 14:05 06.07.2018, 09:31
'Guantanamo dönüşü işkence'

 

İnsan Hakları İzleme Örgütü, bu kişilerle beraber iade edilen diğer dört kişiye de kötü muamelede bulunulduğunu öne sürüyor.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli örgüt, bugün yayınladığı raporda, Amerikan yönetiminin bu kişilerin daha kötü muamele görecekleri endişesiyle Rusya'ya geri gönderilmeme isteklerini gözardı ettiğini bildirdi.

İnsan Hakları izleme Örgütü, raporunu Guantanamo'da iki yıl süreyle tutulmuş olan Kafkaslardan üç eski tutsak ile onların avukat ve yakınlarıyla yapılan görüşmelere dayandırıyor.

Aynı grupla beraber iade edilen diğer kişilerse halen ya cezaevinde tutuluyor ya da saklanıyor.

Raporda örgüt, görüştüğü üç kişinin Rus yetkililerce tutuklandıktan sonra ciddi şekilde işkenceye maruz kaldığını bildiriyor.

Bu kişilerden birinin annesi, oğlunun bir ayı aşkın süre gece gündüz dövüldüğünü, bu şekilde Rusya'nın güneyinde silahlı bir isyana karıştığı yolunda itirafa zorlandığını söylüyor.

Diğer iki kişinin de gözaltında dövüldükten sonra bir doğal gaz boru hattına düzenlenen sabotaj ile ilgili itiraflarda bulundukları, oysa daha önce bir mahkemenin onları bu konuda aklamış olduğu kaydediliyor.

İtiraflar sonrasında yeniden görülen davalarda sanıklar hapis cezalarına çarptırıldı.

Örgüt bu kişileri işkence görme klaygılarıan rağmen ülkelerine geri gönderen Amerikan yönetimini bu şekilde uluslararası hukuku ihlal etmekle suçluyor.

Raporda adı geçen yedi kişi, 2001'de Afganistan'ın işgal edilmesi sonrasında ABD güçlerince gözaltına alınmış ve Taleban için savaştıkları şüphesiyle Guantanamo Üssü'ne götürülmüştü.

Rus yetkililer, işkence ve kötü muamele suçlamaları konusunda bir açıklama yapmayı kabul etmediler.

Guantanamo Üssü'nün 2002'de tutsakların alıkonması için kullanılmaya başlamasından bu yana 360 kişi ülkelerine geri gönderildi.

Bu kişilerin büyük bölümü ülkelerinde herhangi bir suçlamaya hedef olmadan serbest kaldı.

 

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?