banner15

Guantanamo esiri Milletvekili adayı

Guantanamo'da 3 yıl esir kalan Mısır asıllı Avustralyalı Mamduh Habib, Eyalet seçimlerinde milletvekili adayı olduğunu açıkladı.

Guantanamo esiri Milletvekili adayı

Guantanamo'da "terör şüphelisi" olarak 3 yıldan fazla tutuklu kalan Mısır asıllı Avustralyalı Mamduh Habib, önümüzdeki Mart ayında yapılacak NSW Eyaleti seçimlerinde milletvekili adayı olduğunu açıkladı.

Sydney'in Auburn semtinde bir gazeteci ordusu karşısına çıkarak adaylığını resmen açıklayan Habib, Avustralya'da terörist bulunmadığını ifade ederek, "Bu ülke barış ülkesi. İnanıyorum ki Avustralya dünyanın en iyi ülkesi" şeklinde konuştu. Avustralya'da yürürlüğe giren anti-terör yasalarının gereksizliğine dikkat çeken Habib, "Teröre karşı yasalar, terör ve teröristler içindir. İnanıyorum ki Avustralya'da terörist yok!" dedi.

Milletvekili seçilmesi için yürüteceği kampanyada sağlık, eğitim, devlet konutları ve işsizlik üzerine projelerini sunacağını ve oy isteyeceğini kaydeden Mamduh Habib, El Kaide ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle Pakistan'da yakalandıktan sonra üç yıl boyunca hiç sorgulanmadan Guantanamo Üssü'nde alıkonulmuştu.

Öte yandan yaklaşık 2 yıl önce serbest kalan Habib'in, Avustralya'ya döndükten sonra bir televizyon kanalına verdiği röportajdan 200 bin dolar aldığı iddia edilmişti. Habib, evli ve dört çocuk babası.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35