banner39

Guantanamo işkenceleri doğrulandı

FBI, ABD'nin Küba'daki Guantanamo üssünde bulunan esirlere yönelik bazı ihlallerin bulunduğu bir listeyi kamuoyuna açıkladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Guantanamo işkenceleri doğrulandı

Liste, FBI için çalışan en az 26 kişinin, esirlere yönelik kötü muamele ve ağır sorgu tekniklerinin kullanıldığı yolundaki tanıklıklarını içeriyor.

FBI, Amerikan Sivil Haklar Birliği'nin bilgi edinme özgürlüğü yasasından doğan hakkını kullanarak bastırması sonucu, bu belgeyi yayınlamak zorunda kaldı.

FBI Amerikan Merkezi Haber alma Teşkilatı CIA'in kullandığı bazı sorgu tekniklerini kabul etmiyor, ama bir yandan da bu raporda yer alan bilgilerin kamuoyu tarafından zaten bilindiğini söyleyerek raporun önemini düşük göstermeye çalışıyor.

İddiaların pek çoğu bilinse de FBI çalışanlarının tanıklıkları, üste kullanılan sorgu tekniklerine ilişkin daha fazla ayrıntı içeriyor.

Bush yalan söylemiş

ABD Başkanı George Bush, bugüne dek defalarca Amerika'nın işkenceye göz yummadığı ve esirlere insan gibi davranıldığı yolunda açıklamalar yaptı.

Ancak, FBI'ın hazırladığı rapor, Bush'un verdiği sözlerle çelişiyor.

Raporda ifadelerine yer verilen pek çok FBI çalışanı, esirlerin hücrelerinde, elleri ve ayakları yere zincirli halde, yiyecek ya da su verilmeksizin ve sandalyeye dahi oturtulmadan tutulduklarını söylüyor.

Kur'an'ı yere atıp ayak basıyorlar

Raporda ayrıca esirlerin günlerce uyumalarına izin verilmeden tutulup ardından kısa aralıklarla yanıp sönen flaş ışıklarına ve yüksek müziğe maruz bırakıldıkları bilgisi yer alıyor.

Tutuklulardan biri soğuktan titrerken, bir diğeri hırlayan bir muhafız köpeğiyle yüzyüze bırakılıyor.

İfadelere göre, sorgucular da Kuran'ı yere koyup üzerine oturur gibi yaparak tutuklularla alay ederken ve birinin üzerine de İsrail bayrağı fırlatırken görüldü.

FBI, yapılan sorgulamalar sonucu, yaklaşık 500 kişilik personelden hiçbirinin bu tür faaliyetlere karışmadıkları sonucuna vardıklarını belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?