banner15

Guantanamo listesi açıklandı

ABD ordusu, ilk kez, Küba'daki Guantanamo Üssü'nde tutulan 500'den fazla kişinin resmi listesini yayımladı.

Guantanamo listesi açıklandı

Listede, son iki yılda askeri mahkemeler tarafından yargılanan 558 kişinin ismi bulunuyor.

Bu kişilerin 41 ayrı ülkenin vatandaşları olduğu; çoğunluğun Suudi Arabistan, Afganistan ve Yemen'den geldiği belirtiliyor.

Pentagon'un Guantanamo'da tutulan kişilerin listesini yayımlama kararı, Associated Press haber ajansının bilgiye ulaşma özgürlüğü konusunda hükümeti sıkıştırmasının ardından geldi.

Böylece ilk kez, gözaltında tutulup tutulmayacaklarına karar verilmek üzere yargı önüne çıkarılan kişilerin isimleri resmen yayımlandı.

Söz konusu mahkemeler, Yüksek Mahkeme'nin gözaltında tutulan kişilerin buna karşı çıkma haklarının bulunduğuna karar vermesinin ardından Temmuz 2004 ile Ocak 2005 yılları arasında yapılmıştı.

2001 yılında Taleban rejiminin devrilmesinin arından Pakistan ve Afganistan'da ele geçirilen bu kişilerin çoğu dört yıldan uzun süredir gözaltında tutuluyor.

3 Mart'ta Pentagon, Guantanamo'da tutulan çoğu kişinin ismini yayımlamış; ancak bu isimler bir liste halinde değil, altı bin sayfalık mahkeme kayıtlarının arasında yayımlanmıştı.

Nisan ayında da, bir Pentagon sözcüsünün 'şeffaf olma çabası' diye nitelendirdiği uygulamayla bir takım başka belgeler de yayımlanmıştı

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48