banner39

Guantanamo mahpusları ABD'ye taşınıyor

Kapatılması planlanan Guantanamo Üssü'ndeki mahpusların bazıları ABD'nin Illinois eyaletinde bir başka hapishaneye nakledilecek.

Arşiv 15.12.2009, 10:36 15.12.2009, 11:41
Guantanamo mahpusları ABD'ye taşınıyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Küba'daki Guantanamo Üssü'nü kapatmaya hazırlanan ABD, terör zanlısı olarak bu hapishanede tutulan bazı esirleri, ABD'nin Illinois eyaletindeki bir başka hapishaneye nakletmeyi planlıyor.

Konuyla ilgili resmi açıklamanın bugün Beyaz Saray'da Illinois Senatörü Richard Durbin ve Illinois Valisi Pat Quinn tarafından yapılması bekleniyor.

Illinois'nin kırsal bir bölgesinde bulunan Thomson Islah Merkezi'nin Guantanamo tutuklularının yeni hapishanesi olarak hizmet verme emrinin ABD Başkanı Barack Obama tarafından verildiği belirtildi.

Yeni Guantanamo olarak hizmet verecek, Thomson Islah Merkezi Mississippi nehrinin kenarında ve buraya 100 kadar Guantanamo tutuklusu dışında federal tutukluların da yerleştirilmesi planlanıyor.

Guantanamo Üssü'nün büyük çoğunluğu haklarında hiçbir suçlama olmadan yıllardır mahpus olan yüzlerce kişiden bazıları farklı ülkelere gönderilmişti. ABD Başkanı Barack Obama'nın seçim öncesi kapatma sözü vermesinin ardından, yıllardır mahkeme yüzü görmeyen bu insanların ABD içinde yargılanması bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü