banner39

Guantanamo’dan Kurtulan Afganlar İşkenceyi Anlattı

Guantanamo’dan kurtulan 17 Afgan ülkelerine ayak basar basmaz gördükleri işkenleleri anlattılar. 2001 yılında Taliban rejiminin yıkılmasının ardından ABD güçlerince esir alınıp Küba’daki Guantanamo askeri üssüne nakledilen 17 Afgan, dört yıl a

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Guantanamo’dan Kurtulan Afganlar İşkenceyi Anlattı

Guantanamo’dan kurtulan 17 Afgan ülkelerine ayak basar basmaz gördükleri işkenleleri anlattılar. 2001 yılında Taliban rejiminin yıkılmasının ardından ABD güçlerince esir alınıp Küba’daki Guantanamo askeri üssüne nakledilen 17 Afgan, dört yıl aradan sonra özgürlüklerine kavuştular.

Salıverilen tutsaklardan Abdurrahim Müslim Dost yaptığı açıklamada, Guantanamo’da maruz kaldıkları işkencenin sözle ifade edemeyecek kadar korkunç olduğunu söyledi.

Taliban döneminde Zabil eyaletinin Şimgay kentinde polis şefi olan Nasibullah Han, dört yıl boyunca niçin tutuklandığını bilmediğini ifade etti.

Salı verilen 17 Afganlının tamamının Peştun orijinli oldukları, Yüksek Afgan Mahkemesi’ne sevk edildikleri ve daha sonra bırakıldıkları belirtildi.      

Afganistan’da İnsan Hakları İhlalleri Devam Ediyor
 
Bu arada ABD’nin Taliban yönetimini devirmesinden bu yana 3,5 yıl geçmesine rağmen Afganistan’da insan hakları ihlalleri sürüyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Birleşmiş Milletler’e bölgede bu konuda daha çok denetim yapması çağrısında bulundu.

Merkezi ABD’de bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü, Afganistan’da insan hakları ihlallerinin sürdüğünü ve hala insanlık krizi yaşandığını bildirdi. Örgüt, birçok bölgede etkili olan silahlı grupların ve savaş ağalarının özellikle kadınlara ve çocuklara yönelik insan hakları ihlallerine devam ettiklerini belirtti.

Örgüt, başta NATO olmak üzere Afganistan’a yardım vaadeden ülke ve kurumların yükümlülüklerini yerine getirmekte yavaş davrandığını söyledi.

Bunun sonucunda Afganların ülke genelinde hırsızlık eylemlerinden ve yerel liderlerin baskılarından şikâyetlerinin sürdüğünü bildirildi.

Örgüt, 18 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesinde BM’ye insan hakları konusundaki gözlemlerini artırmasını istedi. Seçimler öncesinde halkı hedef alan siyasi baskıların artabileceğine dikkat çekildi.

ABD’nin gözlemci sayısının artırılmasına karşı çıkmasının, eleştirileri susturma girişimi olarak algılanabileceği uyarısında bulunuldu.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?