banner39

Guantanamo:Bir tarafta işkence bir tarafta eğlence

Guantanomo'da işkence eden Amerikan askerlerinin eğlenmesi için çok çeşitli merkezler kurulmuş.

Arşiv 02.04.2009, 09:30 02.04.2009, 09:30
Guantanamo:Bir tarafta işkence bir tarafta eğlence


Guantonamo'nun kapılarını basına açtıktan sonra yapılanlar daha net görünmeye başladı.

GUANTANAMO KOMUTANIN DAN İLGİNÇ İŞKENCE SAVUNMASI

Guantanamo Komutanı David Thomas, yıllardır süren işkenceyi 20 dakikada yok etmeye çalışır gibi defalarca aynı sözleri söyledi: Yaptıklarımız gurur verici..

Dünya tarihine damgasını vuran 11 Eylül saldırılarının ardından ABD'nin politikasında geri dönülemez değişimler yaşandı. Savaşlar açıldı, insanlık onuru ayaklar altına alındı, hukuk hiçe sayıldı. Bush döneminde ard arda çıkarılan ve vatandaşlık haklarını sınırlayan yasaların uluslararası alandaki karşılığı da Guantanamo Cezaevi'ydi... Turuncu tulumlar içindeki esirlerin görüntüleri, dünyada ABD'ye yönelik öfkenin artmasına neden oldu. Irak'ta Ebu Garib neyse, Küba'daki cezaevi de oydu. Af Örgütü'ne göre "Gulag" (Eski Sovyet esir kampları), Başkan Obama'nın deyimine göre ise "ABD tarihinde acı bir bölüm"dü. O bölüm sona ermek üzere... Cezaevinin son en üst düzey komutanı Amiral David M. Thomas'la görüşmeye giderken, tüm bunları zihnimden yineliyordum. Bir askerden ne kadar samimi cevaplar alacağımı bilmiyordum, ama gazetecilik umudu "belki" dedirtti içimden bana...
'KIZILHAÇ RAPORU MU?'

3 bin askerin başındaki Thomas, "Görevim ABD vatandaşlarını ve dünyayı güven altında tutmak. Esirlerin içerdeyse herkes rahat" diyerek söze girdi. Söyleşi sırasında 7- 8 kez "güvenli ve insan haklarına saygılı" diyordu; yıllardır yapılan eleştirileri 20 dakikalık söyleşi sırasında yok etmeye çalışır gibi. "Neden buradaki esirlere kendi ülkelerinde adil yargılanma hakkı tanımadıklarını ve bir cezaevi inşa ettiklerini" sorduğumda, "Bu kararlar yıllar önce alındı. İyi şartları sağlamak için sürekli Kızılhaç'a danışıyoruz" yanıtını verdi. "Ama aynı Kızılhaç'ın burada kötü muamele olduğuna ilişkin bir raporu basınına sızdı" diyorum. "Öyle bir rapor hiç duymadım" cevabı geliyor bu kez de. Cezaevi hakkında olumsuz haberleri okuyunca ne düşündüğüne ilişkin sorumu ise şöyle cevaplıyor: "Buradaki doğruları ben biliyorum. Burada yaptığım işlerden gurur duyuyorum. Eşime, çocuklarıma göstermekten çekineceğim hiçbir şey olmuyor burada. Güvenli ve insan haklarına uygun (8 tekrar oldu sanırım) görev yapıyoruz." Aralarında Türk mahkûm Murat Kurnaz'ın da bulunduğu birçok esir, çıktıktan sonra yaşadıklarını kitaplaştırdı, söyleşiler verdi. Bazılarında işkence ithamları vardı. Amiral, "Önemsemiyorum" diyor ve ekliyor: "Biri hakkında bile soruşturma açmadım. Askerlerime yüzde 100 güveniyorum. Onların yaptıklarından da gurur duyuyorum..." 

CAN DÜNDAR VE ELİF ŞAFAK KİTAPLARI 

Guantanamo'nun 22 farklı dilde, 13 bin kitabı olan kütüphanesi var. Esirlerin buraya girmesi yasak. Ancak istedikleri kitabı ısmarlayarak okuyabiliyorlar. 'Madem 22 dil var, Türkçe de olmalı' diye düşünüyorum. Çünkü şu an hepsi serbest olan 10 Türk mahkûm da kalmıştı. Görevli, bize dip dipe rafların en altındaki 20 Türkçe kitabı gösteriyor. Aralarında Elif Şafak'ın "Araf"ı, Can Dündar'ın "Yıldızlar"ı, Hemingway'in "Yaşlı Adam ve Deniz"i yer alıyor.

BİR TARAFTA İŞKENCE BİR TARAFTA EĞLENCE

Kamp, Guantanamo'nun minicik bir ucunda sadece. Oysa ki Küba'da yaklaşık 125 bin kilometrekarelik bir alanı kaplayan üs, 3 bini asker 7 bin kişi ile birlikte, türlü tenis kortları, plajlar, beyzbol, Amerikan futbolu statları, barlar, alışveriş merkezleri, McDonald's ve Starbucks kafelerini barındırıyor. Irish Bar, Tiki Bar gibi yerlerde eğlence gece yarılarına kadar sürüyor. Hatta biz oradayken bir de rock konseri düzenlendi, "moral gecesi" olsun diye...

Kaynak: Sabahbanner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?