banner39

Guantanamo'da Açlık Grevi Sürüyor

ABD, 12 Ağustos'ta, kamp yetkililerinin kamptaki koşulların iyileştirileceğine dair sözlerini tutmadığı için tekrar açlık grevine başlayan esirlerin durumunun kritik olduğunu açıkladı. UAÖ ise, ABD'yi, açlık grevini hafife almakla suçladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Guantanamo'da Açlık Grevi Sürüyor

Uluslarası Af Örgütü (UAÖ), "ABD'nin Guantanamo Körfezi'ndeki gözaltı merkezinde açlık grevindeki birçok esirin sağlık durumunun kritik olduğu" yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.
ABD ordusunun uluslararası eleştirilerden kaçınmak için, açlık grevini hafife aldığını belirten UAÖ Amerika ülkeleri Direktörü Susan Lee, "Temmuz ayında, başlamasının üzerinden iki hafta geçmiş olmasına rağmen açlık grevi yapıldığını inkar ettiler. Eylemde olan esirlerin sayısını ve birçoğunun sağlık durumunun ne kadar ağır olduğunu ancak şimdi fark ediyorlar gibi. Bu politika bir kez daha ABD'nin "terörle savaş"taki gözaltı politikaları ve uygulamalarının şeffaflıktan ne kadar uzak olduğunu ortaya koyuyor" dedi. 
UAÖ tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD Savunma Bakanlığı, 36 kişinin açlık grevinde olduğunu söylerken, Guantanamo Körfezi'nde yaklaşık 210 kişinin grevde olduğu belirtiliyor. 
Tutuklu avukatları, verilen bu düşük rakamın teknik olarak kimin açlık grevi yaptığını belirleme kriteri yüzünden olduğunu belirtiyorlar. Bu kriter ise, ABD ordusunun 72 saat içinde ardı ardına 9 öğünü almayanları açlık grevinde olarak tanımlaması. Avukatlar tarafından yapılan açıklamalara göre ise tutuklular zorla burundan tüple beslenmemek için bu süre içinde bir öğün alıyor ve bunu tuvalete boşaltıyorlar. 
 
"Guantanamo Körfezi kapatılmalı"
 
Susan Lee, bu dar kapsamlı açlık grevi tanımına uymayanların sağlık durumuyla ilgili endişelendiklerini dile getirerek, bağımsız tıp uzmanlarının esirlerle görüşmesine izin verilmesini istediklerini belirtti. Lee, "Kendi yüzünden durumun daha da kötüleşmesiyle karşı karşıya kalan ABD hükümeti Guantanamo Körfezini kapatmalı ve tutulanları ya suçlamada bulunarak uluslararası hukuka uygun biçimde yargılamalı ya da serbest bırakmalıdır " dedi.
Lee, açlık grevcilerinden bazılarını temsil eden Anayasal Haklar Merkezi avukatlarının gözaltı kampındaki hastaneye girmelerine izin verilmemesini de eleştirdi:
"ABD yönetimi açlık greviyle ilgili tüm ayrıntıları açıklamalı ve ailelere esirlerin sağlığıyla ilgili bilgi vermeli ve ayrıca Guantanamo ve diğer "terörle savaş" gözaltı tesislerini bağımsız gözlemcilerin incelemesine de açmalı."
 
Açlık grevinin nedeni: İşkence
 
Tutuklular 12 Ağustos'ta, kamp yetkililerinin kamptaki koşulların iyileştirileceğine dair sözlerini tutmadığı için tekrar açlık grevine başlamış,.yaz aylarındaki ilk açlık grevi sırasında Donanma Teğmeni Komutan Flex Plexico, avukatlardan gelen bilgilere rağmen olayı reddetmişti.
Tutuklular, kendilerini açlık grevi yapmaya zorlayan temel konulardan bir tanesinin "tutukluluklarına karşı çıkmak için mahkemeye erişimlerinin olmaması" olduğunu belirtiyor ve dayak ve diğer kötü muamele uygulamalarının da bir başka neden olduğunu söylüyorlar. 
Guantanamo tutuklularının mahkemelere erişiminin sağlanması ve işkence ve kötü muamelenin sona ermesi için çalışmalar yapan UAÖ, "terörle savaş"ta işkence ve kötü muamele uygulamasının sona ermesi için bir kampanya yürütüyor. 

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?