banner39

Guantanamo'da bilgi sızıntısı

ABD, sürekli protestolara neden olan Guantanamo Hapishanesi'nden bilgi sızdıran Donanma Avukatı Yarbay Matthew Diaz hakkında dava açtı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Guantanamo'da bilgi sızıntısı

ABD'nin Küba'daki Guantanamo Körfezi'nde bulunan hapishanesi tartışmalara neden olmaya devam ediyor. Tesisin kapatılması istenirken, hapishanenin gizli bilgilerini yetkisiz kişilere sızdırdığı iddia edilen Donanma Avukatı Yarbay Matthew Diaz hakkında dava açıldı.

Küba'da bulunan Guantanamo Hapishanesi, terör şüphelilerinin ABD tarafından tutulduğu bir yer olarak biliniyor. Hapishanenin kapatılması için sürekli olarak protestolar düzenlenirken, ABD Donanması avukatlarından Yarbay Matthew Diaz, tesise ilişkin gizli bilgileri ifşa ettiği iddiasıyla askeri mahkemede yargılanacak. Yarbay Matthew Diaz (40) hakkında hazırlanan iddianamede, "ABD'ye zarar verilmesinde kullanılabilecek bilgilerin sızdırılması" ifadeleri yer alırken, hapishanedeki mahkumların isimleri ve diğer kimlik bilgilerini 3. şahıslara vermek ile suçlanıyor.

Öte yandan yaklaşık 20 yıldır orduda görevli bulunan Diaz, 2004 yılında, 6 ay süre ile Guantanamo üssünde görev yapmıştı. Diaz'ın suçlu bulunması halinde 36 yıla kadar hapis cezası alabileceği kaydedildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?