banner39

Guantanamo'da Felç Eden İşkence

Mısırlı Profesör Sami El Leithy, 4 yılın ardından sonra Guantanamo cehenneminden serbest bırakıldı. Leithy, Amerikan askerlerinin işkenceli sorgularında sakatlandığı için ömrünün geri kalanını felçli bir biçimde geçirecek.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Guantanamo'da Felç Eden İşkence

ABD’nin Küba topraklarındaki işkence üssü Guantanamo’dan birkaç hafta önce salıverilen Mısırlı Sami El Leithy’nin anlattıkları, üsteki dehşeti bir kez daha kanıtladı. Guantanamo’da tam 4 yıl geçiren Leithy, “Askeri kampta maruz kaldığım işkenceler, sakat kalmama ve tekerlekli sandalyeye mahkûm olmama neden oldu. Yaşadıklarım, sözcüklerle anlatılır gibi değil” dedi.

El Ezher İslam Üniversitesi’nde profesör olan ve ‘terörizm’ suçlamasıyla 2001 yılında Guantanamo’ya götürülen Leithy, “Üsse vardığım ilk gün ABD’li askerler, hücremde üzerime çullandı. Yere fırlattılar, tekmelediler ve yerlerde sürüklediler. Bu yüzden omurgam kırıldı ve belimden aşağısı felç oldu” diye konuştu. ABD üssüne götürülmeden önce, sağlık durumun gayet iyi olduğunu anlatan Mısırlı profesör, “Eskiden top oynar ve her sabah koşardım. Fakat, üste geçirdiğim günler ve gördüğüm işkence şu an buna izin vermiyor” ifadelerini kullandı.
1 Ekim tarihinde Mısırlı meslektaşlarının girişimleri sayesinde serbest bırakıldığını dile getiren Leithy, “ABD’li yetkililer, bu ayın başında ‘düşman savaşçı’ olmadığıma kanaat getirdiler. Bu kararda, Mısırlı meslektaşlarımın yoğun çalışmalarının büyük etkisi var” dedi.
 
Amerikan vahşeti
 
ABD’li askerlerin sorgu sırasında, kendisine ve diğer mahkûmlara ağır hakaretler ettiğini ve tazikli su sıktığını söyleyen Leithy, “ABD’li askeler, sorgu sırasında gözümüze parlak ışıklar tutuyorlardı. Bu sırada gözünü kapatan tutuklular, acımasızca dövülüyordu” diye belirtti. Sorgucuların, mahkûmlara “ABD politikasını nasıl buluyorsunuz? Bu politikaları destekliyor musunuz” şeklinde sorular sorduğunu anlatan Leithy, “ABD politikalarını desteklemediklerini ya da benimsemediklerini söyleyenler, saatlerce işkence görüyorlardı. Askerler, bu tutukluların kafasını ayaklarıyla yerlere bastırıyordu” şeklinde konuştu.
 
Çifte standart
 
Guantanamo üssündeki mahkûmlar arasında “çifte standart” olduğunu da belirten Leithy, “A’dan D’ye 4 tip hücre var. A tipi hücrelerde kalanlar, yöneticilerle iyi geçinen ve bildiklerini onlara anlatan tutuklular. Bu yüzden, A tipi mahkûmlar iyi muamele görüyordu. Bu kişilere 3 öğün yemek, temiz battaniye, dış macunu ile diş fırçası ve sabun veriliyordu. Ancak, A’dan D’ye gittikçe durum berbatlaşıyordu” diye anlattı.
Leithy’nin durumuyla ilgili 4 yıl boyunca hiçbir bilgi alamadıklarını söyleyen Leithy’nin kardeşi, “Ağabeyimizden hiçbir zaman umudumuz kesilmedi. Ancak, son dönemde öldürüldüğünden şüphe ediyorduk” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?