banner39

Guantanamo'da Türk sorgucular!

Guantanamo'da yaklaşık beş yıl esir edilen Kurnaz, Türk görevliler tarafından da sorguya çekildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Guantanamo'da Türk sorgucular!

ABD’nin Küba’daki Guantanamo Üssü’nde yaklaşık beş yıl esir edilen Murat Kurnaz’ın anlattıkları, Türkiye ve birçok Avrupa devletinin, buradaki işkence suçlarına ortak olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Guantanamo’da ‘Türk görevli’ sorgulamış

Serbest bırakıldıktan sonra, ailesinin yaşadığı Almanya’ya dönen Kurnaz, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) Avrupa’daki gizli uçuşlarını soruşturan Avrupa Parlamentosu Komisyonu’na ifade verdi. Kurnaz, tutsaklığı sırasında, Türk “görevlilerin” de kendisini sorguladığını söyledi. “Guantanamo’ya Türk görevliler de geldi. Diğer Türk tutuklulara yaptıklarının aksine bana yardım etmediler” diye konuşan Kurnaz, Alman asker ve “sorgucular” ile sık sık karşılaştığını anlattı.

Alman, Danimarka ve Belçika’nın da parmağı var

Verdiği ifadeye göre, Kurnaz, Afganistan’ın Kandahar kentinde Alman askerler tarafından sorgulandı. Burada kendisini Alman özel timi KSK üyesi olarak tanıtan üniformalı askerler Kurnaz’ın saçını tutarak başını yere vurdu. “Üniformalarındaki Alman bayrağını gördüm” diyen Kurnaz, 2002 yılında da Guantanamo Üssü’nde üç Alman görevli tarafından sorgulandığını, bu görevlilerden birinin daha sonra kendisini yeniden sorgulamaya geldiğini belirtti.

Kurnaz, Guantanamo’da diğer tutukluların farklı Avrupa ülkelerinden gelen görevliler tarafından sorgulandıklarını belirterek, “Danimarka ve Belçika’dan gelen görevlilerin olduğunu biliyorum” dedi. Kurnaz’ın ifade verdiği Avrupa Parlamentosu Komisyonu, CIA’nın Avrupa ülkelerinde yürüttüğü ”tutsak etme ve sorgulama” operasyonlarını araştırıyor. Yüzlerce kişiyi bu tür operasyonlar kapsamında tutsak eden CIA’nın, söz konusu ülkelerin ve AB’nin yasalarını hiçe sayarak işkenceye de başvurduğu daha önce ortaya çıkmıştı.

Kaynak: Evrensel

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?