banner39

Guantanamo'da yine açlık grevi

Guantanamo üssünde bulunan esirlerden bir bölümü haftalardır açlık grevinde olan El Cezire muhabiri Sami el-Hac'a destek için greve başladı.

Arşiv 10.04.2007, 00:30 10.04.2007, 09:51
Guantanamo'da yine açlık grevi

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Küba'daki Amerikan üssü Guantanamo'da bulunan esirlerden bir bölümü açlık grevi başlattı. 13 esir, hem haftalardır açlık grevinde olan El Cezire muhabiri Sami el-Hac'a destek olmak hem de içinde bulundukları zorlu hayat şartlarını protesto için grev yapıyor.

The New York Times gazetesi, ismini açıklamadığı askeri kaynaklara dayanarak yayınladığı haberde, Amerikan askerlerinin açlık grevindeki esirleri özel kilitli sandalyelere oturtarak zorla beslediğini yazdı. Guantanamo esirler 2006 sonuna doğru da açlık grevi başlatmıştı. Askerler o zaman da eylemcileri zorla beslemişti.

Bazı esir avukatları ise, açlık grevinin, maksimum güvenlikli kamptaki kötü yaşam koşullarından dolayı başlatıldığını bildirdi. 13 tutuklunun açlık grevini sürdürdüğünü belirten gazete, yetkililerin mahkumları çok yakından takip ederek aç kalmalarına müsaade etmediğini belirtti.

Gazete, sürekli gözetim altında tutulan ve gerektiğinde tüple beslenen esirlerin "ölüm orucuna" yatarak açlıktan ölme ihtimali bulunmadığına işaret etti.

Gazete ayrıca, grevcilerden Mecid el-Cudi'nin askeri doktoru vasıtasıyla yaptığı açıklamada, "Yüksek Mahkeme haklarımız olduğunu söylese de, burada hiçbir hakkımız yok. Bu uygulamada hala bir değişiklik olmazsa greve katılanlarda büyük bir artış olacak" dediğini yazdı.

Amerikan hükümeti, "terörle mücadele" adı altında başta Afganistan olmak üzere çeşitli ülkelerde yakaladığı yüzlerce insanı, uluslararası eleştirilere rağmen yıllardır Guantanamo'da tutuyor.

Guantanamo tutuklusu Hick

Avustralya, Guantanamo tutuklusu olan vatandaşı David Hicks'e ABD'nin talep ettiği konuşma yasağını uygulamayacak.

Avustralya Adalet Bakanı Philip Ruddock, Hicks'in serbest bırakılması için ABD tarafından tutukluyla yapılan anlaşma çerçevesinde ona getirilen konuşma yasağını uygulamaya sokmayacaklarını ifade etti.

Hicks'in Amerikalı askeri avukatı Binbaşı Michael Mori, gazetecilere açıklamalarda bulunması halinde Hicks'in yeniden Guantanamo'ya gönderileceğini söylemişti.

Hicks'in basına açıklama yapması yasaklandı.
Ruddock ise basına açıklama yapsa bile Hicks'i ABD'ye iade etmeyeceklerini, çünkü konuşmayla Avustralya kanunlarının ihlal edilmiş olmayacağını ifade etti. Ruddock, Avustralya'da ifade hürriyeti olduğunu ifade ederek konuşmaya yasak getirmelerinin söz konusu olmadığını bildirdi.

ABD'nin Guantanamo Körfezi'ndeki hapishanede 5 sene yargılanmadan tutulan Hicks, geçen hafta Amerikalı yetkililerle yapılan anlaşmanın bir parçası olarak terörü desteklediği itirafında bulunmuştu. Anlaşma uyarınca Hicks'in 9 ay hapis yatmak üzere önümüzdeki günlerde Guantanamo'dan Avustralya'ya gönderilmesi bekleniyor. Hicks, askeri komisyonla yapılan anlaşma çerçevesinde Amerikalılar tarafından kendisine kötü muamelede bulunduğuna dair suçlamalarını geri çekmiş, bir sene boyunca basına açıklama yapmayacağını taahhüt etmişti.

Hicks, yeminli ifadesinde ise 2001 senesinde Afganistan'da tutuklandığı sırada Amerikan askerleri tarafından tokatlandığını, tekmelendiğini ve kendisine tükürüldüğünü ve sorgu sırasında kendisine silah doğrultulduğunu ifade etmişti.

UAÖ'den Guantanamo'daki koşullara kınama

Uluslararası Af Örgütü, ABD'nin Küba'daki üssü Guantanamo'daki yeni tutukluluk koşullarını eleştirdi.

Örgüt, raporunda, Guanatamo'da tutulanların durumlarının, tecrit edildikleri yüksek güvenlikli yeni yerlere nakillerinden sonra daha da kötüleştiğini belirterek, bu yeni durumu kınadı.

Guantanamo'daki esirler, avukatlarının ifadeleri ve ordu tarafından yayımlanan fotoğraflardan yola çıkarak hazırlanan raporda, üste Aralık ayında Kamp 6 adıyla açılan yeni yerin ayrıntıları verildi.

Burada tutsakların günde 22 saat, doğal ışık ve temiz havadan yoksun biçimde, sürekli olarak izlendikleri, aydınlatılmış tek kişilik hücrelerde tutulduğu, yemeklerini hücrelerinde yediği ve yüksek duvarlarla çevrili bir avluda günün ya da gecenin herhangi bir saatinde havalandırmaya çıkarıldıkları kaydedildi.

Buralarda tutulanların akıl sağlığından endişe edildiği belirtilen raporda, Guantanamo'da tutulan 385 kişiden yüzde 80'e yakınının tecrit edilmiş olduğu ve geçen hafta 9 ay hapse mahkum edilen Avustralyalı David Hicks hariç çoğunun yargılanmadığı, hatta suçlanmadığı ifade edildi.

Bu koşulların en tehlikeli esirlerin barındırıldığı çok yüksek güvenlikli Amerikan hapishanelerindeki koşullara benzediğine dikkat çekilen raporda, bu hapishanelerde bile iyi halleri görülen mahkumların gazete okuma, radyo dinleme ya da televizyon izleme haklarının yanı sıra mektuplaşma ve ziyaret haklarının bulunduğu, Kamp 6'daki 165 kadar tutsağın ise tıpkı Kamp 5'teki yüz kadar esir gibi, bu haklardan tamamen yoksun olduğu belirtildi.banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?