banner15

Guantanamo'daki 119 Esir Serbest Bırakılıyor

Sert eleştirilere hedef olan ABD denetimindeki Guantanamo Üssü’nde bulunan esirlerin üçte birinin yakın bir dönemde serbest bırakılacağı açıklandı. Kısa bir süre içinde ise 14, önümüzdeki aylarda ise 119 esir özgürlüğüne kavuşuyor.

Guantanamo'daki 119 Esir Serbest Bırakılıyor

11 Eylül saldırılarından sonra ABD ordusunun Guantanamo’daki üssüne gönderilen esirlerin bir bölümü serbest bırakılacak. Askeri karargahta bir açıklama yapan ABD ordusu görevlisi Tom Quinn, “Şimdi üstte bulunan esirlerin üçte biri yakın bir dönem içinde ülkelerine gönderilecek” dedi. Serbest bırakılan esirlerin artık ABD güvenliği için bir tehdit oluşturmadıkları belirtiliyor. Washington yönetimi özgürlüğüne kavuşacak kişilerin memleketlerine ulaştırılmasına kadar can güvenliklerini sağlayacağını ifade etti.

“Listede Murat Kurnaz da var”

ABD’li yetkililerin verdiği bilgilere göre şimdilik 119 kişinin üssü terk etmesi planlıyor. Hazırlanan listede yer alan 14 tutuklu, çok kısa bir süre içinde serbest bırakılacağı belirtildi. Bunlar arasında Türk kökenli Alman vatandaşı Murat Kurnaz’ın ismi de geçiyor. Ancak Kurnaz'ın Alman avukatı Bernhard Docke, müvekkilinin yakın zamanda serbest bırakılması ile ilgili yeni bir gelişme olmadığını söyledi. Yaklaşık 500 kişinin tutulduğu üs, sürekli insan hakları kuruluşlarının eleştirilerine hedef oluyor. El Kaide ve Taliban üyeleri oldukları gerekçesiyle ABD ordusu tarafından tutuklanıp Guantanamo’ya gönderilen kişilerden 10’nu şimdiye kadar hakim karşısına çıkartıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48