Guantanamo'daki Rus mahpusun ailesi endişeli

Guantanamo'da tutulan Rusya vatandaşı gencin ailesi, serbest kaldığında eve dönmesini istemiyor

Guantanamo'daki Rus mahpusun ailesi endişeli


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD'nin askeri hapishanesi Guantanamo’da bulunan son Rusya vatandaşı Ravil Mingazov’un annesi Zuhra Mingazova, yakında serbest kalmasını beklediği oğlunun geleceğinden endişe ediyor.

Oğlunun suçu bulunmadığını ve aleyhinde delil olmadığı için ABD mahkemesi tarafından serbest bırakılacağını savunan anne, oğlunun geri döndüğü zaman da rahat bırakılmayacağına inanıyor. Rusya'ya döndükten sonra da takiplerin devam edeceğinden endişeli olduğunu söyleyen Zuhra Mingazova, Rus İzvestiya gazetesine geri dönen evladının tekrar hapis hayatı yaşamasından korktuğunu söyledi.

Bundan önce Guantanamo'dan kurtulmayı başaran Rusya vatandaşlarının bir kısmı tekrar hapse atıldı, bir kısmı öldürüldü, bazıları ise yurtdışında yaşamına devam etmek zorunda kaldı.

Öte yandan, Tataristan FSB’sinden yapılan açıklama Zuhre Mingazova’nın iddiasını doğrular nitelikte.. FSB yetkilileri Mingazov’un yasadışı silahlı örgüte üye olduğunu ve Rusya’ya dönmemesi durumunda hakkında arama emri çıkartılacağını açıkladı. Mingazov daha önce Rusya’daki baskılardan kurtulmak için Afganistan’a gittiğini söylemişti.

İnsan hakları aktivistleri de Guantanamo mahpusu gencin Rusya’ya dönmemesi için çabalarını sürdürüyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2010, 16:13
banner53
YORUM EKLE

banner39