banner15

Guantanamo'nun beşinci yılı

Dünyanın utanç hapishanesi Guantanamo beşinci yılını doldurdu. Paris ve Londra'da ABD protesto edildi.

Guantanamo'nun beşinci yılı
Dünya Bülteni Haber Merkezi
 
Bugün, ABD'nin Guantanamo Körfezi'ndeki gözetim kampına ilk esirlerin nakledilmesinin beşinci yıldönümü. ABD'nin 11 Eylül saldırıları ardından başlayan 'terörle savaş'ında Afganistan ve Irak'ta yakalanan 773 kişi Guantanamo Üssü'nde tutuldu. Bunlardan çoğunun çocuk ve yaşlı olduğu kaydedildi.

Geçen beş yıl içinde bu esirlerden serbest bırakılanlar ya da başka ülkelere nakledilenler oldu. Ancak en başından beri değişmeyen şey, Washington yönetimine ve Guantanamo Üssü'ne yönelen eleştiriler ve üssün kapatılması çağrıları oldu.

 Detainees stand side by side during the midday prayer, inside the detention compound at Guantanamo Bay U.
Guantanamo'daki esirler tel örgüler arkasında namaz kılarken...

Bush yönetimi, Küba'daki Guantanamo Üssü'ne nakledilen esirlere hemen hemen hiçbir hak tanımadı.Bu kişilere ne savaş esiri ne de suçlu muamelesi yapıldı. Esirlerin birçoğunun el-Kaide ve Taliban ile ilişkilerinin olmadığı da ortaya çıkmasına rağmen hâlâ onlarla ilgili bir yasal işlem başlatılamıyor.

Bunun yerine, yakalanan kişilere, 'yasadışı savaşçı' sıfatı verildi ve esirler ABD mahkemelerinin ulaşamayacağı ve Amerikan yasalarının koruması altında olmayan Guantanamo'ya nakledildi.

 In this handout photo from the Department of Defense U.

Aradan geçen yıllarda Guantanamo'daki sorgu yöntemleri ve işkence iddiaları sık sık gündeme geldi. Tek tip turuncu esir üniformaları içinde, elleri kelepçeli, ayakları prangalı tutsaklar, Amerika Birleşik Devletleri için bir propaganda felaketine dönüştü.

Hatta Guantanamo'yu Amerika Birleşik Devletleri yasalarının sınırları dışında tutma çabaları da Yüksek Mahkeme'nin müdahale ettiği bazı davalarla yüz kızartıcı bir başarısızlığa dönüştü.

Asif Iqbal (L), Ruhel Ahmed (C) and Shafiq Rasul (R) pose in Paris during the premiere of the movie
Guantanamo'dan serbest bırakıldıktan sonra "Guantanamo'ya Giden Yol" filminde oynayan Asif İkbal, Ruhel Ahmed ve Şefik Resul orada yaşananları beyaz perdeye aktarmıştı.

Bugüne kadar Guantanamo'ya götürülen tutsakların 377'si ya serbest bırakıldı ya da başka ülkelere teslim edildi. Kamuoyundaki tepkilerin farkında olan George Bush, 'Guantanamo'yu kapatmak istediğini' defalarca söyledi. Ancak bunun yakın zamanda olacağına dair hiçbir belirti bulunmuyor.

Kimi ülkeler, Guantanamo'da tutulan vatandaşlarını teslim almaya yanaşmazken, bazı esirlerin askerî mahkemede yargılanması için planlar yapılmış durumda. Bunların yanısıra Guantanamo karşıtı yasal mücadeleler ve protestolar ise farklı platformlarda devam ediyor.

ABD, Londra ve Paris'te protestolar

Amnesty International activists demonstrate in front of the Statue of Liberty in Paris, Saturday Jan.

Londra'da ABD elçilikleri önünde toplanan yüzlerce kişi Guantanamo'daki rezaletten dolayı ABD yönetimini protesto etti. Guantanamo'daki esirlerin giydiği turuncu tulumdan giyen göstericiler, Bush yönetiminin hiçbir suçu ispatlanmaya esirleri derhal serbest bırakmaya çağırdı.

Paris'te de Özgürlük Heykeli önünde toplanan Uluslararası Af Örgütü üyeleri, Guantanamo hapishanesinin kapatılmasını istedi. Af Örgütü üyeleri de, turuncu renkli elbiseler giydi.

(L-R, sitting underneath Cuban map) Adele Welty (partially obscured), whose fire-fighter son was killed on 9/11, Ann Wright, a retired colonel of the U.S. army, Medea Benjamin of Global Exchange and Codepink and Cindy Sheehan attend a news conference at Havana's Jose Marti airport January 6, 2007. The women and a group of other peace activists plan to march to the gates of the U.S. Navy base in Guantanamo, Cuba on January 11 to protest against abuses at the prison camp for terrorism suspects. REUTERS/Claudia Daut

ABD'de Barış Annesi olarak isimlendirilen Cindy Sheehan ve bir grup eylemci Havana'da düzenledikleri basın toplantısında Guantanamo üssünün utanç verici olduğunu söyledi. Guantanamo üssüne gitmeyi planladıklarını söylene Sheehan, üssün derhal kapatılması çağrısında bulundu.

Guantanamo kapatılsın

Uuslararası Af Örgütü, “terörle savaş”taki kanunsuzluğun simgesi haline gelmiş olan Guantánamo hapishanesinin kapatılması için ilk çağrıda bulunanlar arasındaydı. Aşağıdaki Af Örgütü broşürlerden bunun nedenlerini ve UAÖ'nün önerdiği eylem takvimini öğrenebilirsiniz.

Askeri Komisyonlar - 1 (PDF 404 KB)

Askeri Komisyonlar - 2 (PDF 160 KB)

Zaman Çizelgesi - 1 (PDF 1271 KB)

Zaman Çizelgesi - 2 (PDF 613 KB)

Sayılarla Guantanamo (PDF 604 KB)

Guantanamo Mahkumları - 1 (PDF 9741 KB)

Guantanamo Mahkumları - 2 (PDF 9715 KB)

Kapatma Çerçevesi (PDF 2472 KB)

Guantanamo ve İşkence - 1 (PDF 7056 KB)

Guantanamo ve İşkence - 2 (PDF 5444 KB)

Buzdağın Görünen Kısmı - Guantanamo - 1 (PDF 567 KB)

Buzdağın Görünen Kısmı - Guantanamo - 2 (PDF 218 KB)

Guantanamo - Eski Mahkumlar - 1 (PDF 5785 KB)

Guantanamo - Eski Mahkumlar - 2 (PDF 15696 KB)

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35