banner39

Guardian: Avrupa kapılarını kapatıyor

Siyasiler, Türk, Müslüman ve göçmen karşıtlığı yaparak Türkiye’nin üyeliğine engel çıkarıyorlar.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Guardian: Avrupa kapılarını kapatıyor

İngiliz Guardian gazetesi, Fransa, Almanya, Avusturya, Danimarka ve Hollanda’da siyasilerin, seçmenlerindeki Türk, Müslüman ve göçmen karşıtı hislere oynayarak Türkiye’nin üyeliğine engel çıkardığını belirtti. Gazete, AB Komisyonu'nun 8 başlıkta müzakerelerin askıya alınması tavsiyesini de “Avrupa kapılarını kapatıyor” şeklinde değerlendirdi.

Guardian gazetesinin başyazısında, bir yıl önce Avrupalı liderlerin Türkiye ile üyelik müzakerelerine resmen başladığını ve liderlerin bu desteği müzakereler boyunca da sürdürmesinin beklendiği hatırlatıldı.  Ancak birkaç istisna dışında bunun gerçekleşmediğini kaydeden gazete, kusurların ortaya atıldığı konuşmalar öncesinde olumlu yanların vurgulandığı sözlerin bile zorlukla duyulduğu değerlendirmesinde bulundu.

“Avrupa kapılarını kapatıyor” başlıklı makalede, Fransa, Almanya, Avusturya, Danimarka, Hollanda ve bazı diğer küçük ülkelerde siyasilerin seçmenlerine, Türkiye’nin üyeliğine karşı mesajlar gönderdiği vurgulandı. Gazete, söz konusu ülkelerdeki siyasilerin bunu yaparken ülkelerindeki vatandaşların Türk, Müslüman ve göçmen karşıtı duygularına oynadığı yorumunu yaptı.

“SON KARARDA TUTULMAYAN İKİ SÖZ ETKİLİ”

AB Komisyonu’nun son tavsiye kararının alınmasında tutulmayan iki sözün etkili olduğu kaydedilen makalede, AB’nin Kıbrıslı Türklere uygulanan ekonomik engelleri kaldırmadığı, Türklerin de limanlarını Rumlara açmadığı vurgulandı.

Makalede, bugün yaşanan gerilimin tohumlarının 2004 yılında atıldığını belirtilerek, 2004’te yapılan referandumda Kıbrıslı Türklerin Ada’nın birleşmesine evet dediği ancak Rumların birleşmeye karşı çıktığı hatırlatıldı.

Gazete, bu referandum başarılı olsaydı Ada’nın birleşmesinin ve Kıbrıs’ın AB üyesi olmasının ardından Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin başlayacağını kaydetti.

Guardian gazetesi son olarak, Benedikt’in de Papa olmadan önce Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıktığını ancak Türkiye ziyaretinde Türkiye’ye destek verdiğini hatırlattı.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?