banner39

Guardian: Kerkük saatli bomba

Kerkük'ü patlamaya hazır "saatli bomba'ya benzeten Guardian, Irak'ın geleceği burada yorumunu yaptı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Guardian: Kerkük saatli bomba

Kerkük patlamaya hazır “saatli bomba”ya benzetildi. İngiliz The Guardian gazetesi, Kerkük sorununun taşıdığı önemi vurgularken, Kerkük’ün Irak’ın geleceğinin anahtarı olabileceği yorumunu yaptı. İngiliz The Guardian gazetesi, Kerkük sorununu Michael Howard imzalı uzun bir haberinde değerlendirirken, “Şiddet artarken, Irak’ın geleceğinin anahtarı Kerkük’ün elinde olabilir” başlığını kullandı.

Irak’ın çeşitli bölgelerinden 35 kadar Sünni aşiret reisinin geçen hafta Kerkük bölgesinde yaptıkları toplantı sırasında devrik devlet başkanı Saddam Hüseyin’in serbest bırakılmasını istediklerini kaydeden gazete, toplantıya katılan aşiret reislerinden birinin “Kerkük hiçbir zaman Kürdistan’ın bir parçası olmamalı. Iraklı bir kenttir ve Irak’ın parçalanmasını önlemek için her türlü yola başvuracağız” sözlerini aktardı.

Kerkük’ün Irak’ta federalizme ilişkin tartışmalarda işgal ettiği önemli yere işaret eden gazete, gözlemcilere dayanarak “Irak’ın ikinci büyük petrol alanı üzerindeki kentten geçen etnik faylar onu, Kürtler ile Arapların birbirini düşürebilecek, İran ve Türkiye gibi komşuların karışmasına da neden olabilecek bir saatli bomba haline getiriyor” yorumunu yaptı.

TÜM GÖZLER KERKÜK ÜSTÜNDE

The Guardian, çalışmaları Irak’a odaklanan Batılı bir diplomatın “Irak’ta bugün Kerkük’te olup bitenlerinden daha hassas az konu var. Tüm gözler onun üstünde ve konsensüs ile sağlanacak bir anlaşmaya veya yıkıcı bir ihtilafa yol açabilecek tüm unsurlar orada. Eğer Kerkük bunun üstesinden gelebilirse Irak için umut var demek” değerlendirmesine dikkat çekti.

Son dönemde Kerkük’te meydana gelen saldırılara da işaret eden gazete, kentin çok bakımsız, eski kalesinin de bir yıkıntı olduğunu belirtti. Saddam rejiminin yıkılmasından sonra binlerce Kürtün kente döndüğünü ve topraklarının iadesini istediğini kaydeden gazeteye konuşan il konseyi üyesi Türkmen Ali Mehdi’nin ise, “Halk, Kürt partilerinin yönetimini kabul etmez. Bir iç savaş her an patlayabilir” diye konuştu.

Siyasi gerilimler artarken Kerkük’teki kanlı olayların alarm verici bir biçimde arttığını belirten gazete, AB askerlerine kaynak göstererek kentte son üç ayda 20 intihar saldırısının meydana geldiği, yol kenarlarında 63 bomba patlatıldığını yazdı.

Kaynak: ANKA

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?