banner39

Guardian: Ortadoğu Yol Ayırımında

"Irak'taki paylaşım Ortadoğu'nun da yeniden bölüşülmesine yol açacak" yorumunu yaptan Guardian gazetesi muhabiri David Hirst, bölgede etnik ve dini farklara dayanan bir kriz patlak vereceğini savundu. The Independent gazetesi, ABD askerlerinin

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Guardian: Ortadoğu Yol Ayırımında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiliz the Guardian gazetesinin eski ve deneyimli Ortadoğu muhabiri David Hirst ise Irak anayasasını tartıştı. Hirst makalesinde, "Irak'taki paylaşım Ortadoğu'nun da yeniden bölüşülmesine yol açacak" yorumunu yaptı ve bölgede etnik ve dini farklara dayanan bir kriz patlak vereceğini savundu. Suriye, İran Irak ve Türkiye'deki etnik dağılıma dikkat çeken Hirst'e göre, Irak'ta federalliğin getireceği değişimden en çok etkilenecek ülke Suriye olacak. Deneyimli gazeteci, "Suriye hem Kürt hem Şii boyutlarıyla Irak'tan yayılan akımlara en açık durumdaki ülke. Irak'taki Baas yönetiminin kendi yarattığı ani zaafından faydalanan Kürtler, 1991'de kendi kaderlerini tayin yolunda ilk büyük hamleyi yapmıştı. Suriyeli Kürtler de şimdi kendi sorunlu Baas rejimlerinde benzer zaaflar seziyor" satırlarına yer verdi. 
Yazar, "Suriye kaosa sürüklenirse, pek çoğu kopup kuzey Irak'taki kardeşleriyle birleşmek isteyebilir. Eğer Arap ülkeleri mezhep temelinde yapılanırsa, Suriye yine bundan en fazla etkilenecek ülke olacaktır. Çünkü ufak bir azınlık olan Aleviler, 40 yılı aşkın süredir Sünni çoğunluk olan ülkeyi yönetiyor. Irak parçalanırsa, Suriye'de de Sünni çoğunluğun iktidara gelişi kaçınılmaz olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

ABD askerleri çocukları öldürdü

İngiltere'de yayımlanan The Independent gazetesi, ABD askerlerinin dün Irak'ın Ramadi kentinde direnişçi diye öldürdüğü kişilerden 39'unun sivil olduğunu ve bunlar arasında çocukların bulunduğunu açıkladı. Gazete, Amerikan F-15'lerinin Ramadi'de bulunan halkın üzerine ateş açtığını kaydetti. Öte yandan, The Independent gazetesi, Irak'ta görev yapan İngiliz askerlerinin
''moralinin çökme noktasında olduğunu'' ve ordu karargahında önlem arayışı başlatıldığını yazdı.
Gazetenin askeri kaynaklara dayanarak manşetten verdiği haberde, askerlerin moral bozukluğunun, işgalin başladığı 2003 yılı mart ayından bu yana en üst düzeye geldiği belirtildi ve ''Savaşın askerlerin beklediğinden daha çok tehlike getirmesi ve kontrolsüz ilerlemesi, sonucun karanlık görünmesi moralleri bozdu'' ifadesi kullanıldı.
Irak'ta sadece geçen hafta meydana gelen bir dizi olayın, cephedeki psikolojik çöküntüyü kanıtlamaya yettiği kaydedilen haberde, Savunma Bakanlığı'nın cephede askeri polis olarak görev yapan yüzbaşı Ken Masters'ın intiharı üzerinde soruşturma başlattığı, Basra'da görev yapan bir bölükten geçen bir yılda 70 askerin ayrıldığı ve aynı bölükte görev yapan ve daha 7 ay önce kahramanlık ödülü alan paralı asker Troy Samuels'in bir anda cepheyi terk etmesinin önemli bir işaret olarak görüldüğü hatırlatıldı. Haberde, Irak savaşı nedeniyle kabinedeki görevinden istifa eden eski Bakan Clare Short'un açıklamasına da yer verildi. Short da hükümetin Irak'ta görev yapan askerleri zor şartlara sürüklediğini ve bunun doğal sonucu olarak morallerin çökme noktasına geldiğini savundu.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?