banner39

Guardian: Sigara yasağı Türkler için kültür şoku

İngiliz The Guardian gazetesi, Türkiye'deki sigara yasağını "Türklere kültür şoku" diye yorumladı.

Arşiv 19.05.2008, 13:00 19.05.2008, 13:39
Guardian: Sigara yasağı Türkler için kültür şoku


Guardian, bugünden başlayarak aşamalı olarak uygulanacak sigara yasağının "bulundukları mekana aldırmaksızın, dokunulmaz bir şekilde sigara yakabilen milyonlarca Türk için büyük bir kültür şoku doğuracağını" yazdı.

Türkiye'de bugün başlayan sigara yasağı, İngiliz The Guardian gazetesinde ilginç yorumlarla duyuruldu. The Guardian, Türkiye'de kamuya açık yerlerde başlayan sigara içme yasağıyla ilgili haberinde, "Gönülsüz Türkler, sigara yasağına hazırlanıyor" başlığını kullandı.

Türkiye'de müthiş mimarileriyle dikkat çeken camiler, tarihi binalar gibi sigara dumanıyla dolu barlar, restoranlar ve işyerlerinin de onlarca yıldır kültürel görünümün bir parçası haline geldiğini yazan gazete, "tiryakilerin ülkesi" görünümü sona ermekte olan Türkiye'nin, sigara yasağı konusunda uluslararası eğilime uyduğuna dikkati çekti.

Gazetenin haberinde, bugünden başlayarak aşamalı olarak uygulanacak sigara yasağının, "bulundukları mekana aldırmaksızın, dokunulmaz bir şekilde sigara yakabilen milyonlarca Türk için büyük bir kültür şoku yaratacağı" öne sürüldü.

Haberde, yasağın en büyük destekçisinin, sigara kullanmayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğu da belirtildi.


Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?