banner39

Guatemala'da Köyler 'Toplu Mezar'

Geçen hafta Orta Amerika'yı vuran Stan kasırgasının bilançosu giderek ağırlaşıyor. Sellerin haritadan sildiği Guatemala'daki köy ve kasabalarda toprağın altında binlerce ceset olduğu belirtiliyor. Yetkililer afet bölgesinin toplu mezar olarak ilan e

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Guatemala'da Köyler 'Toplu Mezar'

Guatemala'da yetkililer, Stan tropik fırtınasının geçen hafta bölgeyi vurmasının ardından oluşan seller ve toprak kaymaları sonucu 650'den fazla kişinin öldüğünü açıkladı. Yaklaşık 400 kişinin de kayıp olduğu belirtiliyor. Yetkililer, kasabalar ve köylerin yutan toprağın altında yaklaşık 3 bin kişinin cesedinin bulunmasından endişe ediyor. Guatemala'da en ağır kaybı veren Panabaj'ın belediye başkanı Diego Esquina, köylerinin haritadan silindiğini ifade ederek "Buranın toplu mezarlık olarak ilan edilmesini istiyoruz. Yorulduk. Artık nereyi kazmamız gerektiğini bilmiyoruz" şeklinde konuştu. Esquina, "Cesetler o denli çürüdü ki, artık teşhis edilmeleri imkansız. Bundan sonra ancak hastalığa yol açarlar" dedi. Panabaj'dan 77 ceset çıkarıldı. Ancak halen kayıp olan 250 kişinin olduğu belirtiliyor. Fırtına nedeniyle, El Salvador, Nikaragua, Honduras ve Meksika'nın güneyinde de yüzden fazla kişi öldü; on binlerce kişi de evsiz kaldı. Stan, salı günü Meksika'nın güneyini vurmuş ve kasırgaların şiddetini belirleyen ölçeğe göre birinci kategori bir kasırga olarak nitelendirilmişti. Kasırga, etkisini de kısa süre içerisinde kaybetmişti. Ancak fırtınanın ardından günlerce süren sağanak yağışlar toprak kaymalarına yol açtı.

İspanya ve Portekiz'de kasırga tehdidi   
   
Atlas okyanusunun batısında, ABD kıyılarında etkili olan olağandışı kasırgalardan sonra bu kez okyanusun doğu kesiminde yeni bir kasırga oluşumu başladı. Portekiz'e ait Madeira adalarının kuzeyinde, Cebelitarık boğazının birkaç yüz kilometre açıklarında oluşan Vince tropik fırtınası, kısa süre içerisinde birinci kategoride kasırgaya dönüştü. ABD Ulusal Kasırga Merkezi'nin açıklamasına göre hızı saatte 125 kilometreye ulaşan Vince, kuzeydoğuya doğru İspanya ve Portekiz yönünde ilerliyor. Kasırganın hızını biraz daha artıracağı, ancak muhtemelen soğuk cephe sistemi ile karşılaşacağı ve böylece hızının kesileceği belirtiliyor. Kasırganın Avrupa kıtası kıyılarına varamayacağı da tahmin ediliyor. Etkisinin kaybolacak olmasına karşın şiddetli fırtınanın Atlantik'in doğu desimindeki marinalara zarar verebileceği de kaydedildi.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?