banner39

Gül, 301. Madde değişmeli

Abdullah Gül, 301. maddenin değişmesi gerektiğine inandığını, hükümette de bu yönde kuvvetli bir inanç olduğunu söyledi

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Gül, 301. Madde değişmeli

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TCK'nın 301. maddesinde değişiklik yapılması gerektiğine inandığını, hükümette de bu yönde kuvvetli bir inanç olduğunu söyledi.

Gül, Avustralya Dışişleri Bakanı Alexander Downer ile ortak basın toplantısında, Amerikalı yetkililerin TCK'nın 301. maddesine yönelik eleştirilerinin hatırlatılması üzerine, "301. madde, Amerikalıların ya da Avrupalıların değil, bizim kendi meselemizdir'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kendisinin konuyla ilgili genel düşüncesinin değişiklik yapılması yönünde olduğunu kaydeden Gül, "Bununla ilgili çalışmaları da sivil toplum örgütleriyle beraber yürütüyoruz. Amerikalıların ya da Avrupalıların bu işe müdahil olması, yapılacak işleri yapılmaz hale getirir" dedi.

"Nitekim Amerika'da bu konuya ilişkin bir görüşmenin söz konusu olmadığını" ifade eden Gül, "Bazı gazeteci arkadaşlar bazı şeyleri yazıyorlar, ama o, onların görüşüdür.

Benim görüşlerim gayet açıktır. Bazı düşünce kulüplerinde yaptığım konuşmalarda bu konuyla ilgili bazı şeyler soruldu, onlara da bu yönde cevaplar verdim. Bu konunun özellikle değişmesini şundan arzu ediyorum: Türkiye'nin reform sürecini gölgeliyor" diye konuştu.

Gül, "Bizim arzumuz Türkiye'de herkes düşüncesini rahatlıkla ifade edebilmeli, yeter ki arkasında şiddet ve hakaret olmasın. Bunları da serbest bırakamazsınız. Dünyanın hiçbir yerinde bunlar serbest değildir" dedi.

"TÜRKİYE'NİN AB'YE ÜYELİĞİNİ DESTEKLİYORUZ"

Avustralya Dışişleri Bakanı Downer de Türkiye'nin Avustralya için özel ve önemli bir ülke olduğunu, arada önemli tarihi bağlar bulunduğunu söyledi.

Türkiye'nin AB ile ilişkisine de değinen Downer, bu konuda ülkesinin düşüncelerini aktarmak istediğini söyledi.

Downer, "Biz Türkiye'nin tam üyeliğinin, hem Avrupa'nın hem de uluslararası toplumun çıkarına olduğunu inanıyor, bunu destekliyoruz" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?