Gül, Ahıska Türkleri ile bir araya geldi

Gül Ahıska Türkleri'ne "Tüm Ahıskalıları bir yerde toplayalım diye bir düşünce olmaması lazım" dedi

Gül, Ahıska Türkleri ile bir araya geldi

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kazakistan'ın Türkistan şehrindeki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, başkent Astana'ya geçerek Ahıska Türkleri ve Türk işadamlarıyla görüştü. Astana Rixos President Otel'de gerçekleşen görüşmelerde Cumhurbaşkanı Gül, Ahıska Türklerinin sorunlarını ve taleplerini dinledi. Ahıska Türkleri'nin temsilcileri Gül'e 1209 yılına ait el yazısı bir Kuran-ı Kerim hediye etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Ahıskalı Türklerin kendi yurtlarında yaşamalarına ilişkin talepleri karşısında, Türkiye’nin bu haklı davalarında Ahıska Türklerini her zaman desteklediğini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Anavatanına dönmek isteyenler konusunda yapılması gerekenler yapılıyor. Bundan sonra da yapılacak. Fakat bulunduğu yerde mutlu olan, ekonomik açıdan güçlü olan ve başarılı olanlar orada kalabilmelidir. Tüm Ahıskalıları bir yerde toplayalım diye bir düşünce olmaması lazım.”

Gül'ün işadamlarıyla görüşmesinin başında basın mensuplarının kısa süreli görüntü alınmasına izin verildi. Cumhurbaşkanı Gül, bugün mevkidaşı Nursultan Nazarbayev ile görüşecek.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 12:37
banner53
YORUM EKLE

banner39