banner39

Gül, Aliyev'le protokolü ve Karabağ'ı görüştü

Bir saat 10 dakika süren Gül-Aliyev görüşmesinde, Ermenistan'la protokol ve Dağlık Karabağ sorunu ele alındı

Arşiv 03.10.2009, 10:34 03.10.2009, 12:24
Gül, Aliyev'le protokolü ve Karabağ'ı görüştü


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Azerbaycan'ın Nahçıvan şehrinde yapılan Türkçe Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi, önemli bir görüşmeye de ev sahipliği yaptı.

Zirvede Türkiye'yi temsil eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ikili temaslarda da bulunuyor. Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile biraraya geldi.

Zirvenin yapıldığı otelde gerçekleşen kahvaltılı toplantıya, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov da katıldı.

Kısa bir görüntünün ardından basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda Gül ve Aliyev'in Ermenistan ile Türkiye arasında sağlanan mutabakat protokolleri ve ağırlıklı olarak da Dağlık Karabağ sorununu konuştuğu kaydedildi.

Zirve bugün yapılacak

Türkçe Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi, Ermenistan sınır kapısı ile tartışmaların sürdüğü bir dönemde Nahçıvan gibi sembol değeri yüksek olan bir bölgede toplanıyor.

Cumhurbaşkanı Gül, zirve öncesi Kazakistan Devlet başkanı Nur Sultan Nazar Baev ve Kırgızıstan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev ile ikili görüşmeler yaptı. Bölgesel ve uluslararası siyasi, ekonomik, ve kültürel konuların ele alındığı belirtilen görüşmede Cumhurbaşkanı Gül, karşılıklı görüşmelerin daha çok sık yapılması gerektiğini söyledi.

İki gün sürecek olan Nahçıvan zirvesinde Gül'ü yoğun bir gündem bekliyor.

Zirve'de Türkiye Azerbaycan Kırgızıstan ve Kazakistan cumhurbaşkanları birer konuşma yapacak.

Zirve sonrasında Nahçıvan anlaşmasının imzalanması bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?