banner39

Gül: Bağımsız Kürt Devleti hayal

Gül, Kanal 7 televizyonunda, gazeteci Nazlı Ilıcak'ın Türkiye'nin gündemindeki konulara dair sorularını yanıtladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Gül: Bağımsız Kürt Devleti hayal

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Irak bölünürse bunun sonu alınamayacak savaşların başlaması olacağını ifade etti.

Gül, Kanal 7 televizyonunda, gazeteci Nazlı Ilıcak'ın Türkiye'nin gündemindeki konulara dair sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin Irak ile kökleri tarihe uzanan güçlü bağları bulunduğunu ifade eden Gül, "Ne zaman ki bu bölgedeki siyasi liderler, yöneticiler rasyonel hareket etmeye başlar, düzgün kararlar verirler, o zaman bu bölgeye huzur gelir, yanlışlardan kurtulunur ve büyük bir işbirliği başlar" diye konuştu.

Kuzey Irak'ta Kürt yoğunluğu olduğunu, ancak Irak'ta Kürt, Türkmen, Arap, Şii pek çok vatandaş bulunduğunu kaydeden Gül, "Kuzey Irak'ta, Irak kurulduğundan bu yana ayrı bir yapı var. Bu başka bir şeydir, bağımsız bir Kürt devletinin ya da bağımsız bir Sünni ya da Şii devletinin kurulması başka bir şeydir" dedi.

"BAĞIMSIZ DEVLET HAYAL"

Irak anayasasının öngördüğü yapı dışında Irak'ın kuzeyinde bağımsız bir devlet kurulmasının bir "hayal" olduğunu belirten Gül, oradaki Kürt liderlerinin de böyle bir şeyin olanaklı olmadığını düşündüğünü belirtti.

"Amerikalılar, İngilizler, Avrupalılar Kürtleri Türklerin, Türkleri Kürtlerin düşmanı sanıyorlar, bu çok yanlıştır" diyen Gül, araya nifak sokanlar bulunduğunu, bunun da hiç şüphesiz terör örgütü olduğunu ifade etti.

Gül, "Biz niçin orada ayrı bir bağımsız devlete karşıyız? Irak'ın bölünmesine karşıyız da o yüzden... Irak'ın bölünmesi sonu alınamayacak savaşların başlamasıdır" diye konuştu.

"İNSANLAR DÜŞMANLARIYLA BİLE KONUŞUR"

"Barzani ve Talabani ile görüşüp görüşmeyeceklerinin" sorulması üzerine Gül, "Görüşülebilir de... Şu anda planlanmış bir şey yok. 'Onlarla görüşülmez, konuşulmaz...' O zaman ne yapacaksınız? Irak'ın Cumhurbaşkanı ile konuşmayalım, öbürüyle konuşmayalım.

O zaman ne olacak? İnsanlar düşmanlarıyla bile konuşurlar. Biz Iraklıları kendimize düşman olarak hiçbir zaman görmüyoruz, ama yanlış yapıyorlarsa bunu yüzlerine söyleriz. Yanlışlarını düzeltiriz. Eğer düzeltmezlerse tabii ki maliyetine de onlar katlanır" ifadesini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?