banner39

Gül: Balkanlarda artak çalışma önemli

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Balkanlarda artak çalışmaya önem veriyorum" dedi.

Arşiv 11.12.2009, 22:16 11.12.2009, 22:16
Gül: Balkanlarda artak çalışma önemli

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin Balkanlarda güvenlik ve istikrar için bütün bölge ülkeleriyle istişare ve ortak çalışmaya önem verdiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Gül, Karadağ'a gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde başbaşa görüştüğü Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanovic ile heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı yaptı.

Görüşmeler, Karadağ'ın başkenti Podgorica'nın 40 kilometre doğusunda eski başkent Cetnije'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşti.

Görüşmelerin ardından Türkiye ile Karadağ arasında, Gül ve Vujanovic'in huzurunda, Ekonomik İşbirliği Anlaşması ile Yolcu ve Eşyanın Karayoluyla Uluslararası Taşınmasına İlişkin Anlaşma imzalandı.

Gül, ortak basın toplantısında, Karadağ'ı ziyaret eden ilk Türk Cumhurbaşkanı olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi ve gösterilen konukseverliğe teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Karadağ'ın bağımsızlığını kazandıktan sonra kısa sürede önemli gelişme kaydettiğini ifade ederek, Türkiye'nin her bakımdan Karadağ'a destek olacağını söyledi.

Karadağ'ın NATO üyeliği yolunda ilerlediğini ve NAM anlaşmasını imzaladığını anımsatan Gül, Türkiye'nin Karadağ'ın NATO üyeliğini destekleyeceğini bildirdi.

Karadağ'ın AB ile üyelik müzakereleri yürüttüğünü de ifade eden Gül, Türkiye'nin Karadağ'ı en kısa serede AB içinde görmeyi arzuladığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, Karadağ ile ekonomik işbirliğini geliştirme arzusunda olduklarını da vurgulayarak, "Türk iş adamlarının güzel ülkenizin cazibesini göreceğine inanıyorum. Türk iş adamlarına bu ülkeye yatırım için yarınki iş forumunda çağrıda bulunacağım" diye konuştu.

Karadağ Cumhurbaşkanı Vujanovic de Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, "Ziyaretiniz tarihi niteliktedir, 130 yıldır ilk kez bir Cumhurbaşkanı ülkemizi ziyaret ediyor" dedi.

Karadağ'da önemli yatırım alanları bulunduğunu dile getiren Vujanovic, Türk iş adamlarının Berane şehrinde yapılacak hava alanı projesine ilgi gösterebileceğini belirtti.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?