banner39

Gül: Başörtü eşimin bireysel hakkı

Cumhurbaşkanlığına aday olduğu açıklanan Abdullah Gül yaptığı basın açıklamasında Çankaya ve başörtü konusuna açıklık getirdi.

Arşiv 24.04.2007, 15:19 25.04.2007, 07:31
Gül: Başörtü eşimin bireysel hakkı

Çankaya adayı Gül, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Erdoğan'a iki kez teşekkür etti. Eşinin türbanının bireysel hak olduğunu söyledi. Gül, Erdoğan'ın kendi iradesiyle adaylıktan vazgeçtiğinin altını çizdi.

Gül, ayrıca Çankaya'nın halka açılacağını ve milletin değerlerine saygı göstereceğini vurguladı.

Gül, Köşk'e eşinin türbanlı çıkıp çıkmayacağını soran muhabirlere şu karşılığı verdi:

"Bunlar bireysel tercihlerdir. Herkesin saygı göstermesi gerekir.. Anayasanın ilkeleri gayet açıktır. Demokratik, laik. Sosyal ve hukuk devletidir. Herkesin bireysel özgürlüklere temel hak ve özgürlüklere saygı göstermesi gerekir. Eşim AİHM’e giderken bireysel hakkını kullandı."

Gül toplantıda şunları söyledi:

"Anayasal takvim başlamıştır. Cumhurbaşkanlığın adaylığım Erdoğan tarafından duyrulmuştur. Bana bu güveni gösterdikleri için teşekkür ediyorum. Kendi iradesiyle aday olmayı tercih etmemiştir.

Milletvekilleri ve anketler sonucu benim aday olmamı teklif etmiştir. Şahsi müracaatımı yaptım. Türk milletini temsil eder. Cumhuriyetin temel ilkelerine laik, sosyal hukuk ve demokratik ilkelerine bağlı olması gerekir. Beni layık görürlerse muhakakki bu ilkeler çerçevesinde çalışacağıma kimsen şüphesi olmasın. Bu bilinç içerisinde olacağımdan kimsenin şüphesi olmasın. Farklı ögeler, kültürler tabidir. Türkiye böyle bir ülkedir. Türkiye’nin zenginliğidir.

Milletin değerleri ile barışık olacağım. Halkımızla bütünleşeceğim. Büyük Atatürk’ün muasır medeniyet hedefine ulaşacağız. Bunlar herkesin ilkeleridir. Bir kez daha Tayip beye kendi iradesiyle Cumhursbaşkanlığına gitmeyi tercih etmemiştir. Bu arzusu olmasaydı benim de adaylığım söz konusu olmazdı.

Mecliste grupu ve üyesi olan tüm partilerle görüşeceğim. Önce ana muhalefet partileri ile görüşeceğim. Dışarıyla beraber olmak kaçınılmazdır. Asil bir milletimiz var. Arınç'ın her zaman büyük desteği olmuştur.

Saat 16:00'da Baykal, 17:30'da da Mumcu ile görüşeceğim.Mitingleri tabi ki takip ettik. Her görüşe saygı duyarız."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?