banner39

Gül: Belki Norveç gibi AB'yi istemeyiz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fransız gazetesine verdiği mülakatta "Belki AB'yi istemeyebiliriz" dedi.

Arşiv 08.10.2009, 09:52 08.10.2009, 09:52
Gül: Belki Norveç gibi AB'yi istemeyiz

 

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Türkiye Mevsimi'nin açılışı için dün Fransa'nın başkenti Paris'e gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Le Figaro gazetesine röportaj verdi. Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili sorulara "AB ile ilgili iş bize düşüyor. Türkiye kendini değiştirmek (transform) zorunda. Türkiye birlik standartlarıyla ekonomik ve demokratik anlamda çok değişecek. Belki o günkü Türkiye, Fransızlar'ı ikna eder ya da o zaman Türkler Avrupa'yı istemez, Norveç'in yolunu seçer" yanıtını verdi.

Gül, "Bazıları AKP için 'Postislamist' deyimini kullanıyor. Partiniz 7 yılda gelişti mi" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Partinin kurucularından olmama rağmen Cumhurbaşkanı olarak nötr olmak zorundayım. Bununla birlikte hiçbir zaman İslamcı bir parti kurmak istemedik. Tek bir din isteyen bir parti ne ülkeye ne de kendine faydalı olamaz. Din özgürlüğüne ve ahlaki değerlere saygı duymak başka bir şey, bu muhafazakar bir partinin özelliğidir. Din kişisel bir tercihtir. Türkiye devletin yasalarına saygı duyan laik bir ülkedir."

JAPONYA'DAN YAKINIZ

Gül, Fransa'nın Türkiye'nin AB üyeliğine karşı takındığı tavırla ilgili de "Ülkelerin bazı konularda farklı fikirlerinin olması normal ama ilişkilerimizin bundan daha derine gittiğini unutmamak lazım. Aramızda bir çıkar çatışması göremiyorum. Fransa'nın en büyük 12'nci müşterisiyiz. Fransa, Japanya'dan çok Türkiye'ye ihracat yapıyor" dedi.

CumhurbaŞkanI Abdullah Gül, Fransa gezisi öncesinde AFP ajansına yaptığı açıklamada da dünyadaki tarihçilere seslenerek Ermenistan'la Türkiye arasında barış anlaşmasının bir parçası olan kurulacak tarih komisyonuna katılmaya davet etti.

Cumhurbaşkanı Gül, "Sadece Ermeni ve Türk tarihçiler değil. Üçüncü ülkeden de tarihçilerin komisyona katılması için çağrıda bulunuyorum. Bu komisyon ortada ne kadar iddia varsa hepsini ele alacak. 100 yıl önce yaşananlara ışık tutacak. Elbette o dönemde bir şeyler yaşandı. Gelsinler arşivleri araştırsınlar. Tarihçilerin alacağı karara ülke olarak uyacağız" diye konuştu.

Gül ayrıca günümüzde geçmişin problemleriyle yaşamanın sadece geleceğimizi zehirlemekten başka bir işe yaramayacağını da dile getirdi.banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?