banner39

Gül, cumhurbaşkanı adayı

İktidar partisinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. cumhurbaşkanı adayı Dışişleri Bakanı Abdullah Gül oldu.

Arşiv 14.08.2007, 08:33 14.08.2007, 16:44
Gül, cumhurbaşkanı adayı

Ak Parti, cumhurbaşkanı adayını Kayseri Milletvekili Abdullah Gül olarak açıkladı. AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK), Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirdiği toplantıdan sonra partilerinin adayının Abdullah Gül olduğunu açıkladı. 

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de toplantının bir bölümüne katıldı.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında yapılan değerlendirmelerin ardından, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesi kararlaştırıldı.

Gül'ün, bugün muhalefet liderleriyle Cumhurbaşkanı seçimi konusunda görüşmesi bekleniyor.

GÜL, MUHALEFET LİDERERİYLE GÖRÜŞECEK

AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül'ün ilk randevu talebi CHP lideri Baykal'dan oldu.  Ancak şu ana kadar CHP'den olumlu bir yanıt gelmedi.

Onur Öymen, uzlaşma sözüne atıfta bulunarak AK Parti'nin kararını eleştirdi.

Randevu talebi CHP Genel Merkezi tarafından doğrulandı. Randevu talebine ilişkin henüz net bir yanıt verilmezken, CHP'li Onur Öymen ''talebi değerlendireceğiz'' dedi.

"TAVRIMIZDA DEĞİŞİKLİK OLMAYACAK"

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayının Kayseri Milletvekili, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül olması ile ilgili olarak ''Oylamada TBMM'de olacağımızı belirtmiştik, tavrımızda herhangi bir değişiklik olmayacak'' dedi.

Vural, ''MHP olarak cumhurbaşkanlığı seçiminde aday gösterme eğilimimiz devam ediyor'' dedi.

"ÖN YARGIMIZ YOK"

DTP Mardin Milletvekili ve Grup Başkanı Ahmet Türk, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin olarak ''Hem arkadaşlarımızla hem de sayın Gül'le görüştükten sonra kararımızı vereceğiz ama bir ön yargımız yok'' dedi.
CNN Türk'te konuşan Türk, cumhurbaşkanı seçiminin başından beri bir kişinin eşinin türbanlı olup olmamasının kendileri için çok önemli olmadığını söylediklerini ifade ederek, ''Önemli olan 72 milyonu kucaklayacak bir siyaset anlayışını ortaya çıkarmasıdır'' dedi.

"DEĞERLENDİRDİKTEN SONRA KARARA VARACAĞIZ"

DSP Genel Sekreteri Masum Türker, parti olarak Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığını değerlendirdikten sonra bir karara varacaklarını söyledi.
Gül'ün randevu talebinin henüz kendilerine ulaşmadığını ifade eden Türker, ''Meclis Başkanı seçimindeki uzlaşı ve diyaloğun cumhurbaşkanı adaylığının açıklanmasında olmaması şık olmadı'' dedi.


SÜRECİN İŞLEMESİ

İlk oylama 20 Ağustos'ta, ikinci oylama 24 Ağustos, üçüncü oylama ise 28 Ağustos’ta yapılacak. Takvime göre cumhurbaşkanlığı için son oylama 1 Eylül’de yapılacak.

Ancak AK Parti'nin adayının en geç 28 Ağustos’taki üçüncü oylamada seçilmesi bekleniyor, çünkü bu oylamada yarışa giren adaylardan birisinin 276 oy alması ipi göğüslemesi için yeterli olacak.

 

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?