banner39

Gül: Dilimizi korumak vazifemizdir

RTÜK Doğru ve Güzel Türkçe Kullanımı 2007 Yılı Ödülleri, Cumhurbaşkanı Gül'ün himayesinde törenle sahiplerine verildi.

Arşiv 26.05.2008, 23:03 27.05.2008, 12:02
Gül: Dilimizi korumak vazifemizdir

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Dilimizi korumak, olgunlaştırmak ve geliştirmek hepimizin elindedir. Dilimizi dejenere etmemek de bizim sorumluluğumuzdadır" dedi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Doğru ve Güzel Türkçe Kullanımı 2007 Yılı Ödülleri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayesinde Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Cumhurbaşkanı Gül, törende yaptığı konuşmada, ödül törenini Çankaya Köşkü'nde yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek başladı.

Türkçenin okullarda öğretmenler tarafından öğretildiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, basın ve yayın kuruluşlarının temsilcilerine, "Uzun vadede Türkçe'yi esas şekillendiren sizlersiniz" diye seslendi. Gül, 40-50 yıl sonra Türkçenin iyi veya kötü olmasının, bugün basın yayın kuruluşlarının sorumluğu altında olduğunu ifade etti.

Türkiye dışında da bütün Türk dünyasının, önümüzdeki yıllar içerisinde ister istemez, tek şive, tek aksan ve tek bir Türkçe konuşmaya yöneleceğine işaret eden Gül, bunun merkezinin de Türkiye olacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkçenin en güçlü dönemini yaşadığını vurgulayarak, Orhan Pamuk'un Türkçe yazdığı için Nobel kazandığını söyledi. Gül, "Aslında bir noktada ödül Türkçe'ye verildi" dedi.

Son yıllarda Türkçeden yabancı dillere yapılan çevirilerin sayısının arttığına işaret eden Gül, "Dilimizi korumak, olgunlaştırmak ve geliştirmek hepimizin elindedir. Dilimizi dejenere etmemek de bizim sorumluluğumuzdadır" diye konuştu.

Televizyon ve radyo yayınlarının sadece Türkiye'deki 70 milyonun değil, dünyanın her yerindeki Türkleri de ilgilendirdiğini belirten Gül, RTÜK'ü Türkçenin doğru kullanımını özendiren yarışmadan dolayı kutladı.

Cumhurbaşkanı Gül, "Türkçemizi hep beraber en iyi şekilde sahipleneceğiz, güçlendireceğiz ve yayacağız" dedi.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın da "Dil baskı altındaysa düşünce, düşünce baskı altındaysa duygu zayıflar. Düşüncenin zengin olabilmesi için dilin de zengin olmasına ihtiyacımız vardır" dedi.

TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın da ödül töreninde yaptığı konuşmada, yabancı sözlerin her yerde kullanılmasına rağmen Türkçe'nin bugün en güçlü dönemini yaşadığını söyledi. Türkiye Türkçesi konuşanların sayısının 75 milyona ulaştığını vurgulayan Akalın, yapılan çalışmalar sonucu Türkiye Türkçesi'nin söz varlığının da 520 bini aştığını belirtti.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?