banner39

Gül: Diplomatik kanallar açık kalmalı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İran ile diplomatik kanalların açık kalmasını istedi.

Arşiv 11.06.2010, 22:35 11.06.2010, 22:35
Gül: Diplomatik kanallar açık kalmalı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İran'ın Türkiye'nin komşusu olduğunu belirterek, diplomatik kanalların açık kalmasından yana olduğunu söyledi.

Le Monde gazetesinin yarın çıkacak sayında yer alan röportajda Gül, Türkiye'nin BM'de İran'la ilgili çıkan karar aleyhinde oy kullanmasını değerlendirerek, "Diplomatik kanalların açık kalmasını istedik. Çünkü, İran bizim komşumuz" dedi.

Oylamadan sonra ABD Başkanı Barack Obama'nın bile, hala diplomasi için bir alan olduğunu ifade ettiğini hatırlatan Gül, bunun Türkiye ve Brezilya'nın diplomatik girişimleri sayesinde olduğuna dikkat çekti.

Gül, "Diplomasi yolu dışındaki alternatifleri düşündüğümüzde haklı olduğumuzu anlıyoruz" dedi.

İsrail'in Gazze'de yardım götüren gemiye yaptığı saldırıyla ilgili soruyu yanıtlayan Gül, Türkiye'nin tarihte İspanya'dan ve daha sonra İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kendisine sığınan Museviler'e her zaman yardım ettiğini hatırlattı.

Gül, bununla birlikte bu tür bir suçu ancak terör örgütlerinin işlediğini ifade etti ve bunu unutmanın ve affetmenin mümkün olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, özür dilenmesi, bir çeşit tazminat ödenmesi için sistemin harekete geçirilmesi, bağımsız bir soruşturmanın başlatılmasına izin verilmesi veya ablukanın kaldırılması gibi seçeneklerin yerine getirilmesi halinde, bunun Türkiye tarafından affedilebileceği mesajını verdi.

"İsrail'in hiçbir şey yapmaması halinde, Türkiye'nin ilişkileri kesip kesmeyeceği" ile ilgili bir soru üzerine Gül, "Her şey olabilir" yanıtını verdi.

Türkiye'nin, AB ile sürdürdüğü tam üyelik müzakerelerine de atıfta bulunan Gül, AB'yi eleştirmeden önce Türkiye'nin gerekli kriterleri yerine getirmesinin gerekli olduğunu ifade etti.

Kaynak : AA


 
 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?