banner27

Gül, Erivan ziyaretini Azerilere anlattı

Gül, Bakü ziyareti öncesinde Azerbaycan'ın yerel APA ajansına özel demeç verdi.

Gül, Erivan ziyaretini Azerilere anlattı

 

Azeri basınına röportaj veren Cumhurbaşkanı Gül, "Ermenistan'la diyalog bugün olmazsa 30-40 yıl sonra gerçekleşecek. Sarkisyan'la sınırın açılması konusunda bir kelime dahi konuşmadık. Ermeni lider çözüm için adım atmaya hazır" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yarın gerçekleşecek Bakü ziyareti öncesinde Azerbaycan'ın yerel APA ajansına özel demeç vererek Ermenistan ziyaretini anlattı. Ermenistan gezisini "şans eseri doğan fırsat" olarak adlandıran Abdullah Gül, "Türkiye ve Ermenistan 2010 Dünya Kupası elemelinde aynı gruba düşünce, Ermenistan Cumhurbaşkanı cesur bir adım atarak beni Erivan'a davet etti. Ermenistan liderinin Türkiye Cumhurbaşkanı'na 'Gel, bu karşılaşmayı birlirkte izleyelim' demesi gerçekten cesaret isteyen bir adımdır" diye konuştu.

Ermenistan'da Taşnak partisi ve başka grupların bu ziyarete karşı tavır koyduklarının farkında olduğunu sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Gül şöyle konuştu:

"Neden Sarkisyan'ın teklifini kabul ettim biliyor musunuz? Çünkü bölgemizin problemlerini görüşme fırsatının oluştuğuna inandım. Karabağ sorunun yanısıra Türkiye ile Ermenistan arasındaki problemlerin görüşülmesi adına bu fırsatı değerlendirmek istedim. Doğrusu, Erivan ziyaretinin gerçekleşmesinden memnunum. Çünkü devlet adamları her şeyi önceden iyice ölçüp biçmeli ve daha sonra kararlı bir biçimde hareket etmeliler."

ORTAK TARİHİMİZ VAR

Gül sözlerini şöyle sürdürdü: "Problemleri dondurursak, daha kötü olur. Donmuş sorunlar ileride gerçek haline gelir. Bu yüzden devlet adamları cesur olmalı ve diyaloğa girmeliler. Kafkasya gibi küçük bir alanda hepimiz birbirimize benziyoruz. Kavga da etsek, ilişkiler kötü de olsa, ortada ortak tarihi ve coğrafi yönlerimiz var. Kafkasya nüfusunun büyük çoğunluğu Türkçe konuşuyor veya bu dili anlıyor. Bu potansiyeli harekete geçirmek ve sorunları çözmek gerek."

KORUMALARIMI GÜRCİSTAN ÜZERİNDEN GÖNDERDİM

Gül, Ermeni lider Sarkisyan'a Azerbaycan'la ülkesi arasındaki sorunun çözümlenmesinin önemini özellikle vurguladığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

"Sarkisyan'la Türkiye-Ermenistan sınırının açılması konusunda bir kelime dahi konuşmadık. Azerbaycan halkının kalbini kırmamak için ise Ermenistan'a özel araçların ve korumalarımın yolunu 600 kilometle uzatarak Erivan'a Gürcistan üzerinden gönderdim. Kars üzerinden değil. Serj Sarkisyan, bölgesel problemleri çözmek adına gereken adımları atmaya hazır. Ermeni lider, Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu'na güçlü destek vererek, bunun bölgesel problemlerin çözümü için iyi fırsat olarak gördüğünü, Gürcistan'da yaşanan olaylar sonrasında hepimizin diyalog içinde olmasını önemli bulduğunu belirtti. Ben Sarkisyan'a realist olmamız gerektiğini söyledim. Problemleri ortadan kaldırmak için diyalog süreci başlamalıdır. Çünkü diyalog bugün olmazsa, 30-40 yıl sonra olacak fakat gelecek kuşaklar bundan zarar görecek."

BUGÜN KIZANLAR YARIN SEVİNECEK

Erivan'dan büyük memnuniyyetle ayrıldığını vurgulayan Gül, "Hem Türkiye, hem de Azerbaycan'da ziyarete kızanlar bulunabilir. Ben bunların tümünü saygıyla karşılıyorum. Fakat bu teşebbüsün hoş sonuçlar doğuracağından eminim ve bir gün Erivan ziyaretime karşı çıkanlar da sevinecekler" dedi.

ALMANYA VE FRANSA ÖRNEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül şöyle konuştu:
"II. Dünya Savaşı sırasında Avrupa'da 50 milyon kişinin hayatını kaybetti, buna rağmen Fransa ve Almanya günümüzde en iyi müttefik. Bu yüzden bizde sadece maziye bakmamalıyız. Geleceğin önünü de açmalıyız. 10 Eylül Çarşamba günü Bakü'de olacağım ve bu düşüncemi Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e aktacacağım. Erivan ziyareti ile ilgili kararımı hiçbir devletin baskısı olmadan aldım. Kararımın bir çok devlet tarafından olumlu karşılanmasından memnunum. Artık Ermenistan tüm dünya ülkeleri ile, özellikle de komşu devletlerle işbirliğini sürdürmek zorunda olduğunu anlıyor. Aksi takdirde bölgede barış olmaz, Ermenistan da barışı engeleyen ülke konumuna düşer. Erivan bunu anlıyor. Onların bunu anlaması çok önemlidir. Serj Sarkisyan'ını bu fırsatı iyi değerlendireceğine inanıyorum. Eski siyaseti geride bırakmak lazım."

Kaynak: NTV

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2008, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25